BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaOtomotivTedarik darboğazları, Almanya'nın otomobil ihracatını vurdu----

Tedarik darboğazları, Almanya'nın otomobil ihracatını vurdu

Tedarik darboğazları, Almanya'nın otomobil ihracatını vurdu
29 Kasım 2021 - 13:02 www.finansgundem.com

Almanya’nın, bu yılın üçüncü çeyreğinde gerçekleştirdiği binek otomobil ihracatı, tedarik darboğazlarının etkisiyle 2020'nin aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 17,2 geriledi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), otomobil ihracatına ilişkin üçüncü çeyrek verilerini açıkladı. Buna göre, temmuz-eylül döneminde Almanya’dan 23,1 milyar euro değerinde binek otomobil ihraç edildi. Ülkenin söz konusu ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,2 düşüş görüldü.

Destatis’ın açıklamasında, “Otomotiv sektöründe çip eksikliği ve tedarik darboğazları, bu gelişmenin olası nedenleridir.” denildi.

Aynı dönemde Almanya’nın binek otomobil ithalatı da yüzde 29,8 azalarak 11,2 milyar euroya geriledi

Destatis, Almanya'nın 2021'in üçüncü çeyreğindeki otomobil ihracatı ve ithalatının özellikle Kovid-19 ile ilgili kısıtlamaların uygulandığı 2020'nin ikinci çeyreğinden bu yana düşüş eğiliminde olduğunu belirtti.

İçten yanmalı motorlara sahip otomobillerin ihracatının, 2021'de hala Almanya'nın otomobil ihracat ve ithalatının çoğunluğunu oluşturması dikkati çekti. 2021 yılının üçüncü çeyreğinde toplam değeri 8,5 milyar euro olan 254 bin içten yanmalı otomobil ihraç edildi.

Temmuz-eylül döneminde ABD 3,2 milyar euro ile en fazla otomobil satışı yapılan ülke olurken, ABD’yi 2,9 milyar euro ile Çin ve 2 milyar euro ile İngiltere izledi. İthalat açısından da yine ABD, Almanya'nın otomobil pazarında en önemli ticaret ortağı oldu. ABD'den 1,6 milyar euro değerinde otomobil ithal edildi. ABD’yi İspanya 1,2 milyar euro ve Çekya 900 milyon euro ile takip etti.

Çin'de kayıtlı otomobil sayısının 300 milyonu aşması bekleniyor

 

İşte en ucuz sıfır otomobiller

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)