BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkTCMB'nin vadeli TL uzlaşmalı döviz ihalelerine düşük talep----

TCMB'nin vadeli TL uzlaşmalı döviz ihalelerine düşük talep

TCMB'nin vadeli TL uzlaşmalı döviz ihalelerine düşük talep
25 Ocak 2022 - 18:23 www.finansgundem.com

TCMB'nin 100'er milyon dolarlık 1 ve 3 ay vadeli TL uzlaşmalı döviz ihalelerinde toplam satış 700 bin dolarda kaldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın son TL uzlaşmalı vadeli Döviz ihalelerine de düşük talep geldi.

100 milyon dolarlık 1 ay vadeli TL uzlaşmalı döviz ihalesinde teklif 300 bin dolar oldu. İhalede ortalama fiyat 13,72 olarak gerçekleşti.

100 milyon dolarlık 3 ay vadeli TL uzlaşmalı döviz ihalesinde ise teklif 400 bin dolar olarak kaydedildi. Bu ihalede ortalama fiyat 14,3450 oldu.

4, 11 ve 18 Ocak'ta yapılan 1 ay vadeli ihalelere teklif gelmemişti. Böylelikle 1 ay vadeli ihalede ilk kez teklif geçilmiş oldu.

KOBİ'lerle sınırlanmıştı

TCMB, Türk Lirası Uzlaşmalı Vadeli Döviz Satım İhalelerine ilişkin olarak, ihalelere sadece küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) adına katılım sağlanabileceğini bildirmişti.

İlgili tebligatta işlem teklif miktarının en az 100 bin dolar ve katları olacağı, her bir ihalede bir müşteri adına toplam teklif tutarının ise en fazla 1 milyon dolar olacağı kaydedilmişti.

21 Aralık'ta duyurulmuştu

TCMB 21 Aralık'ta ihracatçı ve ithalatçı firmalara kur riskini yönetebilmeleri amacıyla Banka nezdinde ihale yoluyla ve Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında TL uzlaşmalı vadeli döviz satışı gerçekleştirileceğini bildirmişti.

TCMB tarafından yapılan açıklamada, ihracatçı ve ithalatçı firmalara kur riskini yönetebilmeleri amacıyla, Banka nezdinde ihale yoluyla ve Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında (VİOP) TL uzlaşmalı vadeli Döviz satışı yapılacağı belirtilmişti.

1 ve 3 ay vadeli olarak gerçekleştirilecek TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvimin kamuoyu ile ayrıca paylaşılacağı, firmaların söz konusu ihalelere bankalar aracılığıyla katılım sağlayabileceği kaydedilen açıklamada, "Ayrıca, ihracatçı ve ithalatçı firmalar VİOP’ta gerçekleştirilecek vadeli döviz alım taleplerini bankalar aracılığıyla Döviz Piyasaları Müdürlüğüne iletebilecektir." ifadeleri kullanılmıştı.

15 soruda 'Vadeli TL mevduat veya katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi'

TCMB, TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihale takvimini açıkladı

 

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Musaddık26 Ocak 2022 10:45

  Faizleri normal olarak enflansyon üstü gerçek getiriye TL ye cekmedikten sonra Allah bir ne piyasalar düzelir ne güven gelir nede TLye yatırım yapılır Türk parasını eksi faiz cehaletine sürüklemekten kurtaracaksın başka çıkar yol yok

 • anonim26 Ocak 2022 01:10

  Faiz dediğin şey, paranı kiralamaktır ve maliyeti zamandır. Nasıl ki ev alıp kiralıyorsan, bunu duran bir varlığa dönüştürmeden başkasının kullanımına vermek ile aynı ölçüdedir. Ev alıp kiralamak ve onun üzerinden gelir etmek helâl, evi almayıp eldeki nakiti kiralamak haram öyle mi?

 • Kapitol26 Ocak 2022 10:56

  Bu Allahın gerçeğini bugün itibari ile ortacagın gerisindeki akıl noksanı zihniyete birtürlü anlatamıyorsun

 • ALİCAN26 Ocak 2022 00:26

  düşürün doları hadi niye düşmüyor,yoksa seçimde siz düşeceksiniz ona göre...

 • reyiz25 Ocak 2022 23:04

  bir kere güven kaybolmaya görsün,altın versen ,sana yerdeki taşı vermezler.

 • el hombre25 Ocak 2022 18:36

  Gerçekten doları düşürmek istiyorlar mı? şüphe ediyorum :O 

 • El capo25 Ocak 2022 23:12

  Faizleri arttırmadıkları müddetçe uyduruk sözde üstü kapalı saçma sapan ilim bilim dışı faiz uygulamalarıyla Allah bir imkanı yok dövizi tutamazlar doğru yolu bulamazlar