BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiTCMB resmi rezerv varlıkları arttı----

TCMB resmi rezerv varlıkları arttı

TCMB resmi rezerv varlıkları arttı
26 Kasım 2021 - 10:01 www.finansgundem.com

Merkez Bankası resmi rezerv varlıklarının Ekim ayında artış gösterdiği açıklandı

TCMB resmi rezerv varlıkları arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 2,2 artarak 123,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2 artarak 76,4 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 3 artarak 39,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 3,8 artarak 25,6 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu tutarın yaklaşık 19,9 milyar ABD doları anapara, 5,7 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 68,3 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 26,6 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 6,9 artarak 53,2 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir."

Merkez Bankası brüt rezervleri arttı

Kavcıoğlu: Bankacılık, en başarılı sektör olarak çalışmalarını sürdürüyor

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)26 Kasım 2021 10:37

    onca para geldi gitti kasamıza 5 kuruş görmedi yuzum... düşünüyorum 128 milyar usd gitti swapla + olduk... ne hizmetten yararlandım ? 85 milyona bolsen giden parayı, hakkıma düzen para belli.... diceklerki yol, kopru, temızlık ... yoldan geçsin bedeli kdv ile odedım. koprudne geçsem kdv ve geçiş bedeli.. benzın alsam 60 kuruş bensız +7 tl verg, = 9 tl neyse şuan odedım. çöp kamyopnlar çöplerımı aldı, çevre temızlıkv ergisi+belediye vergisi ödedim. su geldı evıme çeşmeden aktı, bakım bedeli+tamır+fatura okuma parası ödedim. dogalgaz, elektrık aynı biçimde trt paylarına kadar +kdv ödedim. ben öderken ekstradan kdv+vergi ödedim. hem masrafımın bedelini kat kat fazla ödedim. herkes ödedi ama bakıyoruz kasa gene boş. ya heryer şirket olmuş. şirkete aidat oduyorsun, hizmetten yararlanıyorsun. buna rağmen kasa boş ? rezervler swap ile denge buluyor ? aklım almıyor artık. BORSAGUNDEM yaynla yahu, 1 tane iftira yok yaızmda.

  • ıtri26 Kasım 2021 10:28

    bahsettikleri brüt rezerv. zorunlu karşılık oranlarını artırdıkları  için arttı o da. net rezerv hala eksi.