BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiTCMB: Resmi rezerv varlıkları 82.7 milyar dolar oldu----

TCMB: Resmi rezerv varlıkları 82.7 milyar dolar oldu

TCMB: Resmi rezerv varlıkları 82.7 milyar dolar oldu
28 Aralık 2020 - 10:23 www.finansgundem.com

Resmi rezerv varlıkları Kasım'da 82,7 milyar dolar oldu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 2,2 azalarak 82,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 0,7 artarak 41,1 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 5,1 azalarak 40 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. 

Yapılan açıklamada şöyle denildi: 

"Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 6,1 artarak 27,6 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu tutarın 22,3 milyar ABD doları anapara, 5,3 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 63,4 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 27,6 milyar ABD doları bir ay vadelidir. 

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 4,6 artarak 40,4 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir." 

Teknik iflastaki şirketleri kurtarma düzenlemesi

Muhasebecinin ihmali 55 milyona patladı!

İş Bankası 500 milyonluk iştirak hissesi alacak

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)