BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisTartışılan kuleler için yıkım kararı----

Tartışılan kuleler için yıkım kararı

Tartışılan kuleler için yıkım kararı
12 Şubat 2021 - 14:44 www.finansgundem.com

Ankara’nın gündeminden düşmeyen TOGO kulelerinde, Danıştay Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı haklı buldu

CHP eski milletvekili ve eski Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün tarafından yaptırılan TOGO kuleleriyle ilgili Danıştay son kararını verdi. 20 bin metrekarelik inşaat alanına 120 bin metrekarelik inşaat yapılan proje mahkeme, Belediye Meclisi’nin aldığı inşaat yoğunluğunun azaltılması kararına uyulmasını istedi.

Togo ikiz kuleleriyle ilgili tartışmalar 2016 yılında başladı. İkiz kulelerle ilgili imar planı değişikliği, Melih Gökçek’in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde onaylandı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ikiz kulelerin inşasına ilişkin imar planı değişikliğine karşı “kamu yararına aykırı olduğu” gerekçesiyle dava açtı. Mahkeme söz konusu değişikliği kamu yararına aykırı buldu.

İNŞAAT MÜHÜRLENMEDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve müdahil Sinan Aygün Gayrimenkul Yatırım A.Ş. ile TOGO Gayrimenkul Yatırım A.Ş., bu kararı istinafa taşıdı ancak istinaf mahkemesi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ve müdahil Sinan Aygün Gayrimenkul Yatırım A.Ş. ile TOGO Gayrimenkul Yatırım A.Ş.’nin başvurularını reddetti. Melih Gökçek’in 2017’de istifası sonrası göreve gelen Mustafa Tuna döneminde inşaatın imar değişikliği mahkeme tarafından iptal edildi ancak inşaat mühürlenmedi.

AYGÜN VE FETÖ’CÜ AKGÜL TARAFINDAN YAPILDI

Aygün ile halen FETÖ’den aranan Ömer Akgül’ün ağabeyi Mehmet Akgül tarafından yaptırılan TOGO kulelerinin, mahkeme kararının Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan gizlendiği süreç içinde, kulenin yüzde 30 olan inşaat seviyesinin yüzde 70’e çıktığı anlaşıldı.

Mansur Yavaş, 31 Mart’ta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Belediye, söz konusu mahkeme kararına bir üst mahkemede itiraz etmedi, 16 Aralık 2019’da inşaat mühürlendi.

25 MİLYON RÜŞVET İDDİASI

Sinan Aygün, Mansur Yavaş ve ekibinin, TMMOB lehine çıkan mahkeme kararını bir üst mahkemeye taşımak karşılığında kendisinden 25 milyon TL rüşvet istediğini iddia etti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendisini rüşvet istemekle suçlayan Sinan Aygün hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yavaş mahkeme kararını doğruladı. Sinan Aygün için “Meclis üyelerimizin itibarını zedeledi eline ne geçti” dedi.

Togo kulelerini yaptıran Sinan Aygün Danıştay'ın kendileriyle ilgili kararın, kendilerine henüz tebliğ edilmediğini belirtti. SÖZCÜ’ye şunları söyledi: “İnşaatı yaparken belediye defalarca denetim yaptı. Biz de devletin verdiğine uygun olarak inşaatımızı yaptık. 27 katlı iki kule yaptık. Mansur Bey binaların değerinin 500 milyon dolar olduğunu söyledi. Kendisi 500 milyon değil 100 milyon dolar versin binayı belediyeye bırakayım. Ayrıca beş ayrı bilirkişiye tespit yaptırdım 840 trilyon lira değer biçildi. Tazminat davası açtığımda bunun daha fazlasını alırım.” Saygı Öztürk/Sözcü

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • vatandaş13 Şubat 2021 09:57

  yıklıacak olan katlar belediyeye verilsin ,yada şehit aileleri yardımlaşma vakfına yada derneğine bırakılsın ,lan melih seni allah bildiği gibi yapsın milleti ne hallere getirmişsin

 • Yusuf Yıldız12 Şubat 2021 20:21

  Bitirilmiş binayı yıkmak israftır insanlık suçudur..Bunun yerine bu binanın yapılmasına izin verenler parasal yönden cezalandırılsın..

 • Cello12 Şubat 2021 17:03

  Inşaat bitene kadar nerdeydiniz...ruhsat veren,,,denetleyen...imzasi olan zatlar nerde...kim sorumluysa yargı gereğini yapsın.

 • Abdulhamit12 Şubat 2021 21:42

  Cello DENEN zat i.melih e telefon et sor 😂😂😂

 • aziz12 Şubat 2021 16:23

  Bunun için Mansur başkana ne iftiralar attılar helal olsun Mansur başkana kimsenin yapamadığını yapabiliyor

 • Coşkun Yıldırım12 Şubat 2021 16:19

  ruhsat verenler müsade edenler cezalandırılsın...binanın fazlasından belediyeye pay alınsın...

 • Okie Dokie12 Şubat 2021 15:18

  Yıkılıp yerine sinagog yapılabilir. Böylelikle Türk İsrail ilişkilerinde normallesme saglanabilir.

 • BİR DOST05 Mart 2021 22:28

  Okie Dokie Bokiye bladerim merak etme Türkler İsrail'in ayaklarına gidiyor. Az kaldı, Mısır ondan sonra İsrail.

 • Tekno papaz12 Şubat 2021 23:30

  Üst kat sizin olsun. 

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU12 Şubat 2021 16:38

  İsrail gelip Reisin elini öper ise ilişkiler hemen düzelir.Türkiye olmadan israil güvenliğini sağlayamaz.yakında bizlerde seri olarak nükleer silahlara ve uzun menzillilerine sahip olacağız.

 • Bn12 Şubat 2021 14:59

  Yinede bir ceza karşılığında bu yapıların kendilerini amorti edene kadar kullanımına izin verilmeli. Sonuçta milli varlık. Önemli olan yenilerine izin vetilmemesi.