BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemTarihi Fatih portresi sahte mi?----

Tarihi Fatih portresi sahte mi?

Tarihi Fatih portresi sahte mi?
29 Haziran 2020 - 14:14 www.finansgundem.com

Tarihçi Murat Bardakçı, Bellini'ye ait gerçek eserin birkaç yüz milyon pound değere sahip olduğunu belirterek, İBB'nin aldığı tablonun orijinal olmama ihtimaline dikkat çekti.

Fatih Sultan Mehmet'in üç orijinal portresinden biri olan ve 15'inci yüzyılda İtalyan ressam Gentile Bellini'nin yaptığı tahmin edilen yağlı boya tablo, geçtiğimiz günlerde 770 bin sterlin karşılığında İBB tarafından Londra'daki müzayede satın alınmıştı. Tablonun alınmasıyla birlikte farklı tartışmalar meydana geldi.. Bu tartışmalardan biri de "Tablo, Gentile Bellini'ye mi ait yoksa sahte mi?"

Tarihçi Murat Bardakçı, Habertürk'te bu iddiaları yazdı.

Bardakçı, tablonun Bellini'ye ait olduğunun kesin bir delilinin bulunmadığını ve sahte olabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi, Londa'daki müzayededen satın alınan tablo konusunda elde mevcut olan 'doğru' bilgileri nakledeyim: Tablonun kimin eseri olduğu meçhuldür, Gentile Bellini'nin atölyesinde yapılıp yapılmadığı konusunda bile bilgi yoktur, kurulan bağlantılar sadece söylentilerden ibarettir.

Kaldı ki, Bellini gibi tablolarının birçoğu asırlar önce bir yangında yok olan ve şu anda elde az sayıda eseri bulunan Rönesans döneminin önemli ressamına aidiyeti kesin şekilde bilinen bir tabloya birkaç yüz bin pound değer biçilmesi mümkün değildir; Bellini'ye ait bir eser milyonlarca, hattâ yüz milyonlarca pounda satılır."

İlber Ortaylı, portrede Fatih Sultan Mehmet'in karşısındaki ismi açıkladı

Fatih'in ünlü tablosunu müzayedede İBB aldı

 

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Doğrucu Davut30 Haziran 2020 10:09

    Tablo Bellini tarafından yapıldığından değil atölyesinin eseri olduğundan değerli. Tabii ki Bellini imzası olsa daha da pahalı olur. Yazının tamamı habere konsaydı Bardakçı'nın sonunda bunu İBB'nin satın almasının doğru bir hareket olacağını yazdığını görecektik. Mustafa Dinçer, sana da kişi kendinden bilirmiş işi demekle yetineceğim.

  • Mustafa dinçer30 Haziran 2020 08:33

    Bu portreyi satan kim diz ona bakın 6mil illaki alverlidir Başkan beyin yolu ne kadar acaba

  • PEH29 Haziran 2020 15:26

    AT YALANI İNANANI S......