BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemStoltenberg: Uzun soluklu savaşa hazır olun----

Stoltenberg: Uzun soluklu savaşa hazır olun

Stoltenberg: Uzun soluklu savaşa hazır olun
19 Haziran 2022 - 13:12 www.finansgundem.com

Ukrayna'nın Avrupa Birliği'nden üyelik adaylığı için destek aldığı bugünlerde savaşta şiddetlenirken, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Ukrayna'ya silah desteğinin arttırılmasının Donbas bölgesinin kurtarılma şansını güçlendirebileceğini söyledi.

Alman Bild am Sonntag gazetesine konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg savaşın uzun süreceği uyarısında bulundu. Stoltenberg "Bunun yıllar alabileceği gerçeğine hazır olmalıyız" diyen Stoltenberg bedeli sadece askeri destek açısından değil, yükselen enerji ve gıda fiyatları açısından yüksek olsa da Ukrayna'ya destekten vazgeçilmemesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna'ya sürpriz ziyaret gerçekleştiren İngiltere Başbakanı Boris Johnson da uzun süreli bir savaşa hazır olunması gerektiğini vurguladı.

İngiliz The Sunday Times gazetesine yazan Johnson "Ukrayna işgalçiden çok daha hızlı şekilde silah, ekipman, cephane ve eğitimi almalıdır" diyen Johnson zamanın hayai bir faktör olduğununu belirtti ve "Herşey Ukrayna'nın topraklarını savunma kapasitesinin Rusya'nın saldırı kapasitesini yenilemesinden hızlı yapmasına bağlı olacak" diye yazdı.

Almanya'dan Ukrayna'ya destek

Ukrayna'ya desteğin sürdürülmesi gerektiğini vurgulayan bir diğer lider de Allmanya Başbakanı Olaf Scholz oldu. 

Scholz gelecek hafta Almanya'nın ev sahipliği yapacağı dünyanın en gelişmiş ekonomi ve demokrasilerinin yer aldığı G7 zirvesini Ukrayna'yla ilgili uzun vadeli beklentileri dile getirmek için kullanmak istediğini açıkladı.

Alman dpa haber ajansına konuşan Scholz "Ukrayna'yı gerekli olduğu sürece d2stekleyeceğiz. Rusya liderine (Vladimir Putin) hesaplamalarının işe yaramadığını göstermek istiyoruz" diye konuştu ve Ukrayna'nın G7 zirvesinden beklendiği desteği göreceğinin altını çizdi.

Scholz "Putin yeterince toprak zapt ettiğinde herşeyin yerli yerine oturacağını ve uluslararası toplumun eski haline döneceğini bekliyor" diyen Scholz bu durumun bir "illuzyon" olduğunu söyledi.

Scholz ayrıca Fransız, İtalyan ve Rumen meslektaşlarıyla Kiev'de yaptıkları temaslarda Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy'e özellikle cephane ve ağır silah gönderme konusunu görüştüklerini hatırlattı ve dört liderin gelecek hafta Brüksel'de yapılacak olan Avrupa Konseyi Zirvesi'nde Ukrayna'nın AB üyeliği için adaylığını destekleyeceklerini vurguladı.

Avrupa halkı savaş hakkında ne düşünüyor?

Öte yandan yeni yapılan bir anket Avrupa halkının Ukrayna'daki savaşın ne şekilde bitmesi gerektiği konusunda liderlerden farklı düşündüğünü ortaya koydu.

Berlin merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nin (EFCR) yaptığı araştırmada katılımcıların "savaşın toprak kaybına razı olunarak bir an önce bitmesi" ve "uzun sürse de Rusya'nın cezalandırılması" şeklindeki iki görüş arasındaki kutuplaşmayı sergiledi.

Araştırmada Avrupa halkının yüzde 35'inin ekonomik yaptırımların ve nükleer savaş geriliminde endişe duyduğu ve çok önemli bir değişiklik olmadığı takdirde uzun soluklu bir savaşa karşı olduğu anlaşıldı. Bu aynı aynı zamanda Ukrayna'nın toprak kaybını kabullenmesi anlamına geliyor.

Katılımcıların yüzde 22'si ise savaş ne kadar uzun sürerse sürsün Rus saldırganlığına karşı durulması gerektiğini ve adalet yerine geldiğinde barışın sağlanabileceğini ifade etti. Yüzde 20'lik kesim karasız olduğunu, yüzde 23'lük kesim ise farklı görüşleri bulunduğunu belirtti.

Ülkeler açısından bakıldığında ise İtalyan, Alman ve Fransızların çoğu erken bir barışı tercih ederken, Polonyalıların çoğunun adaletten yana görüş bildirdi.

Savaş milyonerler göçünü körükledi

 

Zelenskiy kesin konuştu: Asla vazgeçmeyeceğiz

 

Almanya'da Rusya'nın savaş suçlarına soruşturma

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)