BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaS&P: İddialar asılsız ----

S&P: İddialar asılsız

S&P: İddialar asılsız
07 Şubat 2013 - 12:17 www.finansgundem.com

S&P, "Kasten reyingleri yüksek tuttuğumuz iddiaları doğru değil" açıklamasında bulundu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) ABD'de kuruluşun bağlı bulunduğu ana şirket olan McGraw-Hill aleyhine açılan davaya ilişkin olarak, ''Kredi reytinglerinin daha düşük olması gerektiğini bildiğimiz halde kasten reytingleri yüksek tuttuğumuz iddiaları doğru değil. İddialar asılsız ve hukuki gerekçeden uzak'' açıklamasını yaptı.
AA muhabirine açıklamada bulunan S&P, Los Angeles'ta açılan davada S&P'ye bankalardan daha çok iş alabilmek için konut kredileriyle bağlantılı varlıklara yüksek not verdiği suçlamasının yöneltilmesi ile ilgili olarak, ''Kredi reytinglerinin daha düşük olması gerektiğini bildiğimiz halde kasten reytingleri yüksek tuttuğumuz iddiaları doğru değil. Asılsız ve hukuki gerekçeden uzak. S&P kendisini bu asılsız iddialar karşısında güçlü bir şekilde savunacaktır'' dedi.
S&P açıklamasında ekonomik krizin yaklaşmakta olduklarının öngöremediklerini kabul ederek, ''Maalesef, S&P, herkes gibi yaklaşmakta olan ekonomik krizin hızını ve büyüklüğünü ve kredi kalitesini nasıl etkileyeceğini tahmin edemedi'' ifadesini kullandı.
Davada S&P analistlerinin piyasadaki sorunların farkında olduğunu gösterdiği iddia edilen bazı e postalar da kanıt olarak yer almıştı.
ABD hükümetinin iddiasına göre, kriz öncesi bazı S&P yöneticileri bir takım yatırımların notunu düşürmenin müşterileri kızdırabileceği ve işlerin rakiplere gidebileceği endişesi taşıyordu.
ABD Başsavcısı Eric Holder soruşturmanın 2009'da başladığını, S&P'nin 2011'de ABD'nin notunu düşürmesiyle ilgisi olmadığını belirterek bu davada Standard & Poor's'dan 5 milyar doların üzerinde tazminat almaya çalışacaklarını açıklamıştı.
ABD yönetimi S&P'yi 2008 yılındaki finansal kriz öncesinde konut kredileriyle bağlantılı varlıklara not verirken riskleri görmezden gelip kazançlara odaklanmakla suçlamıştı.
Dava sonrasında, S&P'nin bağlı olduğu ana ortak McGraw-Hill'in New York borsasında işlem göre hisseleri açılın dava haberinin ardından yüzde 23,53 oranında değer kaybetti.
McGraw-Hill hisseleri açıklama öncesinde 58,34 dolardan kapanış yapmıştı. Dava haberinden sonra sert bir şekilde düşüşe geçen hisseler 44,61 dolara kadar geriledi.
AA
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)