BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSoylu'dan HDP'lilere: Bunun hesabını vereceksiniz----

Soylu'dan HDP'lilere: Bunun hesabını vereceksiniz

Soylu'dan HDP'lilere: Bunun hesabını vereceksiniz
09 Aralık 2021 - 05:58 www.finansgundem.com

İçişleri Bakanı Soylu, Cizre'de eski AK Parti ilçe başkanı Tahir Güven'in öldürülmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu: Pusu kuran Mehmet Miraç Dinç’i, bu sabah HDP’li milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın evinde yakaladık. Hesabını vereceksiniz bunun

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak Cizre'de eski AK Parti İlçe Başkanı'nın kardeşi ve Meman aşireti lideri Tahir Güven'in öldürülmesiyle ilgili TBMM'de dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, "Pusu kuran Mehmet Miraç Dinç’i, bu sabah HDP’li milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın evinde yakaladık. Hesabını vereceksiniz bunun." dedi.

2022 bütçe görüşmeleri İçişleri ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bağlı kuruluşların bütçeleri ile devam etti. Soylu, Türkiye’de Kürt düşmanlığı olmadığını söyleyerek, “Bu ülkede PKK düşmanlığı vardır. Kürtler bu ülkenin asli unsurudur. İstismarınızı bu meclis çatısı altında yapmanıza izin vermeyeceğiz. Siz Kürdistan’a özerklik derken niye istediğiniz bellidir. Nasıl bir işbirliği içindesiniz ki, CHP’de Kürdistan’a özgürlük diyene ceza verilmesini istemedi. Bu vatan, bayrak millet adına feda-i can eylemiş, Tunceli Ovacık’ta 9 teröristin olduğu mağaraya cesaretle giren 3 aylık çocuğunu öksüz bırakarak şehit olan Jandarma Astsubay Celil Mutlu başta olmak üzere tüm şehitlerimizi, gaza ehli tüm gazilerimizi, rahmet ve şükranla yad ediyorum” ifadelerini kullandı.

CHP grubuna seslenen Soylu, “Bütçede 40 yıldır Türkiye’nin terörle mücadelesinden bahsettiniz mi? PKK evlatlarımızı katlediyor, bir tek bu cümleye yer ayırdınız mı? Türkiye’de göç asayiş dahil olmak üzere İçişleri Bakanlığı’nın faaliyet alanlarına bir şey söylediniz mi? Bir tekiniz cümleyi rahmeti rahmanla başardınız mı? Hayır. Onu yapmayan Kürdistan sözlerine ses çıkarmayacaktır. Biz devletiz. Biz devlet olarak suçluların peşindeyiz. Suçluların ortaya koyduğu yalanları gazi Meclise getirdiniz. Vallahi size devlete iftira ettirmem” şeklinde konuştu.

HDP milletvekilleri Bakan Soylu aleyhinde pankartlar açtılar. TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç HDP grubunu pankartları kaldırılması yönünde uyardı.

Soylu, 4 Aralık tarihinde Şırnak Cizdre’de bir katliam olduğunu hatırlatarak, “Tahin Güven öldürüldü, kim öldürdü, niye öldürdü? Gecenin bir yarısı onu çağırıp pusu kurdular. Pusu kuran kim biliyor musunuz ? Mehmet Miraç Dinç. Biz bunu bugün HDP’li Hüseyin Kaçmaz’ın evinde yakaladık. Bunların hepsinin hesabını vereceksiniz. Mehmet Miraç Dinç bu katliamın talimatını PKK Suriye’den verdi. Hesabını vereceksin, sen kurtulamayacaksın. Siz insanları, çocukları anasız babasız bıraktınız, siz PKK’nın oyuncağı ve uşağısınız. Hepiniz Kürt kardeşlerimize çektirdiklerinizin hesabını vereceksiniz, kaçamayacaksınız” diye konuştu.

Bakan Soylu'nun kürsüdeki konuşmasını AK Parti milletvekilleri ayakta alkışlarken HDP milletvekilleri sıralara vurarak protesto etti.

Uyuşturucu ile mücadeleye değinen Soylu, CHP sıralarına dönerek anlattı. Soylu, “Tarihimizin en büyük uyuşturucu operasyonlarını yapıyor, Cumhuriyet tarihinin rekorlarını yapıyoruz. Dünyada bizim kadar ölümleri düşüren yok. Norveç’te milyonda 77, İngiltere’de milyonda 76, İrlanda’da 71, Türkiye’de milyonda altı. Dünyada bir muhalefet başkanı kendi ülkesini narko devlet olarak anlatmaz bu yazıktır. Genel Başkanınıza yanlış bilgi veriyorsunuz siz bizi ahmak mı sanıyorusunuz. 5 yılda tam 574 uyuşturucu çetesini çökerttik yani baronlarını çökerttik. 15 Temmuz’dan sonra 36 bin uyuşturucudan tutuklu vardı bugün kaç bugün inancımızla 98 bin kişi bizim çocuklarımızı zehirleyemiyorlar” ifadelerini kullandı.

CHP’nin Irak ve Suriye tezkeresine ‘hayır’ oyu vermesini değerlendiren Soylu, “Tezkereye ‘hayır’ dediniz. Bunu hayatınız boyunca vebal olarak taşıyacaksınız. Onlarca insan hayatını kaybetti. Size bir şey söylemek istiyorum, tarihi bir bedel ile karşılaşacaksınız. Bunun bedelini size ödettirecekler. Burada HDP ile tuttuğunuz politikalar sizi bir vicdan sınavı ile karşı karşıya bırakacak” dedi.

"TÜRKİYE DÖRT BİR TARAFINDA TERÖRLE MÜCADELE EDİYOR"

TBMM Genel Kurulu'nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu eleştirdi.

Dervişoğlu, Bakan Soylu'nun gelenekten uzak günlük siyasi polemiklerle hareket ettiğini belirterek, "Bir İçişleri Bakanı gündelik siyasi polemik ve kutuplaşmaların tarafı olmak yerine toplumsal huzurun teminatı olmak için gayret sarf eder. İzan ve liyakat sahibi bir İçişleri Bakanı kirli, karanlık ilişkiler, izaha muhtaç itham ve iddialarla değil memleket hizmetleriyle anılır ve öyle yad edilir. İçişleri Bakanının sahip olduğu sorumluluğun aksine hareket etmesi, koltuktan aldığı güçle tehdit ve şantaja dayalı ayrıştırıcı bir üslubu benimsemiş olması Türkiye Cumhuriyeti Devleti açısında da büyük bir talihsizliktir. İçişleri Bakanlığımız, huzuru ve güvenliği sağlama bakanlığıdır. İçişleri Bakanlığı, ayar verme, atar yapma makamı değil, bilakis atar- gider yapmaya ve her önüne gelene atar yapmaya kalkışanlara 'dur' demek ve haddini bildirmek gibi bir görev ve sorumlulukla hareket eden bir bakanlıktır. Bu önemli makamı siyasi amigoluk mesafesine indirmenin kişiye ve devlet hayatında işgal ettiği koltuğa sağlayacağı yeni bir mertebe de bulunmamaktadır" dedi.

MECLİS BAŞKANVEKİLİNDEN UYARI

Dervişoğlu'nun, "Kirli ve karanlık ilişkiler" sözleri gerginliğe yol açtı. Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Dervişoğlu'nu düzgün dil kullanma konusunda uyararak, 'Kirli, karanlık ilişkilerle anılmak' gibi bir tanımlamayı çok doğru bulmadığını söyledi. Dervişoğlunun sözlerine AK Parti'li milletvekilleri de oturdukları yerden, 'O konuda Lütfü Türkkan'a bakmak lazım. Lütfü Türkkan'a bak, devleti söğüşleyen kibarlara bak' sözleriyle tepki gösterdi.

SOYLU: İFTİRAYA DİRENÇ EN ONURLU HAKTIR

İYİ Partili Dervişoğlu'nun eleştirilerine yanıt veren Bakan Soylu, "İYİ Parti Sözcüsü şahsımı bütün konuşması boyunca hedef alarak, hükumetimizi de hedef alarak kirli ve karanlık ilişkiler ağının içerisinde olduğumuzu, koltuktan aldığımız güçle de tehdit ve şantaj yaptığımızı ifade etmiştir. Sayın Dervişoğlu hayatı boyunca herhalde karşı karşıya kaldığı iftiralara, ithamlara, yalanlara zannediyorum teslim olan bir karakter ortaya koymuştur. Hak savunmak, iftiraya karşı direnç göstermek, yalana karşı savaşmak bir insanın en şerefli ve en onurlu hakkıdır. Bu hak, bir kişiye bakan olduğu için verilmez, bu hak bir kişiye koltuk için verilmez, bu hak suç örgütleriyle yapmış olduğumuz mücadelede onların kolunu büktüğümüz için, onların sırtını yere vurduğumuz için, onların her biriyle ilgili büyük bir mücadelenin içerisinde olduğumuz için karşı karşıya kaldığımız bu iftirada bu hak bize insan olduğumuz için verilir" dedi.

'TERÖRLE İLGİLİ BİR CÜMLE SÖYLEMEDİNİZ'

Soylu, "Bana ahlaklı siyasetten bahsettiniz; çok üzüldüğümü ifade etmek istiyorum. Ahlaklı olmayan siyasetten bahsediyorsunuz, doğru söylüyorsunuz. 20 dakika burada konuştunuz; Türkiye dört bir tarafında terörle mücadele ediyor, bir tek cümle sarf etmediniz. Ahlaklı olmayan siyasetten bahsediyorsunuz. Belediyelerde benim tehdit ve şantajla bürokratları tehdit ettiğimi söylüyorsunuz; ama HDP'nin, CHP'nin ve PKK'nın şehir yapılanması içerisinde olduğu belediyelere payandalık yaptığınızı ahlaklı siyasetle bağdaştırıyor musunuz" ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu'nun konuşması sırasında ve sonrasında AK Parti, CHP, İYİ Parti ve HDPli milletvekilleri arasında sözlü tartışmalar devam etti, ardından görüşmelere ara verildi. Aradan sonra görüşmelere devam edildi.

Varank, 3. kez baba olduğu haberini bütçe görüşmesinde aldı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)