BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSoylu: Türkiye'de 100'e yakın terörist kaldı----

Soylu: Türkiye'de 100'e yakın terörist kaldı

Soylu: Türkiye'de 100'e yakın terörist kaldı
09 Ağustos 2022 - 15:40 www.finansgundem.com

13. Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye'de 100'e yakın teröristin kaldığını söyleyerek "Ama bu hemen her şey bitmiş demek değildir" dedi.

 

Büyükelçiler Konferansı ve Antalya Diplomasi Forumu'nun, Türkiye'nin geldiği noktayı, özünü çok iyi ifade ettiğini ve Anadolu'yu küresel bir akıl merkezi haline getirdiğini belirten Süleyman Soylu, diplomasi formunun içeriğinin doldurulmasıyla ilgili mücadele ortaya koyan herkese teşekkür etti.

Soylu: Göç meselesi bitmeyecek

Küresel aktörlerin yetişemediği, çözemediği problemlerin, "pandemi süreci ve etkileri, göç, enerji krizi ve bunların oluşturduğu ekonomik süreçler" olduğunu dile getiren Bakan Soylu, Batı'nın göç, enerji krizi ve ekonomik süreçler konusundaki tavrını eleştirdi. Soylu, dünyadaki üretim sistemlerinin değiştiğini, göç meselesinin bitmeyeceğini, daha farklı bir duruma evrileceğini ve diğer birçok toplumsal olayın bitmeyeceğini ifade etti.

Dünya genelinde uyuşturucu akışı

Dünyada sosyal medya platformlarıyla uluslararası yeni bir vesayet sisteminin oluşturulduğuna değnen Bakan, mali suçlar problemi ve uyuşturucu meselesinin de gündemde olduğunu savundu.

Dünya genelinde son bir yıldaki uyuşturucu akışına değinen İçişleri Bakanı Soylu, Taliban'ın iktidara gelmesinden sonra Afganistan'da afyon ekiminin azaldığına işaret etti. Soylu, "Afganistan-İran hattından Türkiye'ye giren eroin, afyon miktarında azalma var ve rotayı değiştirdiler. Rotayı Akdeniz hattı üzerinden Avrupa'ya ulaştırmaya çalışıyorlar. Biz bunu nasıl anlıyoruz? Çünkü Avrupa'daki eroin fiyatının yükselmediğini, tam tersi bulunduğu noktadan biraz daha düştüğünü, yani Türkiye üzerindeki yakalamaların çok büyük bir etkisi olduğunu görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

'Türkiye'ye giriş yapan terörist sayısı bugün 46'

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye'nin terörle mücadelesinin kararlılıkla süreceğini vurgulayarak terör örgütünün Türkiye'de 2018'de sayısı 3 bin 867 olan telsiz konuşmalarının şimdi 29 olduğunu ve 2018'de 408 olan Türkiye'ye giriş yapan terörist sayısının bugün 46 olduğunu bildirdi.

Göç, organize kaçakçılık ve sınır güvenliğine yönelik tedbirlere ilişkin bilgi veren Bakan, Irak'ın kuzeyi ve Suriye'ye yönelik operasyonlar yapılınca terör örgütü PKK'nın alternatif bölgeler oluşturmaya çalıştığını aktardı.

'Saldırılar yüzde 95 azaldı'

Soylu, Türkiye'den sınır dışına giden terörist sayısının 2015'te 5 bin 584, geçen yıl 51 ve bu yıl da şu ana kadar 30 olduğunu bildirerek, "Bir yılda binlerin üzerinde eylem engellenirken şu anda engellenen eylem sayısı 102'ye, terör örgütünün saldırıları da yüzde 95 azalarak çok az bir noktaya gelmiştir. Saldırıların önemli bir bölümü de sınırlardan gelen tacizlerdir" dedi.

'Jandarmada profesyonelleşme yüzde 90'lara çıktı'

Jandarmada profesyonelleşmenin yüzde 32'den yüzde 90'lara çıktığını, bu oranının sahil güvenlikte yüzde 100 olduğunu aktaran Soylu, "Türkiye'de 100'e yakın terörist kaldı ama bu, hemen her şey bitmiş demek değildir. Meselelere rasyonel bakmalıyız, doğru bir ölçekle bakmalıyız ve doğru bir ölçekle devam ettirmeliyiz. Mücadelemizden de herhangi bir geri adım atmamalıyız" diye konuştu.

Son 5 yılda 361 bin kişi sınır dışı edildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Avrupa ve Türkiye'nin sınır dışı etme çalışmalarına ilişkin de "Türkiye'den 703 bin 80 kişi Avrupa'ya geçmiş. Türkiye'den 361 bin kişiyi son 5 yılda sınır dışı etmişiz. Avrupa'nın toplam sınır dışı etme oranı yüzde 18'dir. Bizim toplam sınır dışı etme oranı yüzde 57'dir. 2 milyon 650 bin kişinin sınırlardan girmesini engelledik" dedi.

Akar'dan teröristlerle mücadele açıklaması

 

7 terörist etkisiz hale getirildi

 

Terör örgütlerinden ABD'ye çağrı: Türkiye'nin operasyonlarını durdurun

 

Teröristlerin kullandığı 2 sığınak imha edildi

 

Pençe-Kilit Operasyonu'nda 4 terörist etkisiz hale getirildi

 

Murat Karayılan'ın özel görevlendirdiği 2 terörist öldürüldü

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)