BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkSorunlu kredilerde düşüş!----

Sorunlu kredilerde düşüş!

Sorunlu kredilerde düşüş!
15 Eylül 2021 - 11:38 www.finansgundem.com

Fitch: Varlık kalitesi riskleri artsa da Türk bankalarının ortalama sorunlu kredi oranları düştü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, BDDK’nın pandemi sürecindeki bazı desteklerini, kredi sınıflamalarına ilişkin düzenlemeleri 30 Eylül'e kadar uzatmasının Türk bankalarının varlık kalitesi ölçümlerini desteklemeye devam ettiğini bildirdi.

Fitch Rating, Türk bankaları için bugün yayınladığı ve Türk bankacılık sistemindeki varlıkların yüzde 81'ini kontrol eden 13 bankaya yer verdiği "Datawatch 2021 2'nci Çeyrek" raporunda, varlık kalitesi için riskler artsa da bankaların ortalama sorunlu kredi oranlarının 2021 ikinci çeyrekte daha da düştüğünü belirtti.

2021 ikinci çeyrekte Türk bankalarının 2021 yılı için risk maliyeti tahminlerini düşürdüklerini belirten Fitch, özel bankalarda operasyonel karlılığın ikinci çeyrekte düşük risk maliyetinin, artan harç, ücret gelirlerinin ve genişleyen net faiz marjlarının etkisi ile daha dirençli olduğunu vurguladı.

Türk Lirası cinsinden kredi büyümesinin ikinci çeyrekte özel bankalar tarafından yönlendirilmeye devam edildiğini belirten Fitch, sektörün yabancı para cinsinden düzeltilmiş toplam kredi büyümesinin ise yüzde 1,9 ile sınırlı kaldığını belirtti. Fitch, "Liradaki zayıflık dikkate alındığında bu durum döviz cinsinden borç vermeye iştahın sınırlı olduğunu gösteriyor" dedi.

Bankaların çoğunun gerilimli piyasa şartlarına rağmen sendikasyon kredilerini Nisan-Mayıs 2021 döneminde çevirdiklerini veya artırdıklarını belirten Fitch, "Bu durum, bankaların fonlama piyasalarına, 2020’nin ilk yarısına göre daha yüksek maliyet ile olsa da, erişme kabiliyetleri olduğunu teyit etti" değerlendirmesini yaptı.

Bankacılık sektöründe yabancı para cinsinden mevduatların 2021 ikinci çeyrekte toplam mevduatların yüzde 55'ine ulaştığına dikkat çeken Fitch, "Negatif reel mevduat faizi ve enflasyonist baskılar liraya zayıf güven ile bir araya geldiğinde mevduatlarda dolarizasyon daha da artabilir" dedi.

Merkez Bankası'ndan 'zorunlu' hamlesi

Bütçe ağustosta fazla verdi, toplamda açık sürüyor!

TCMB'den 'zorunlu' değişikliğin ayrıntıları!

Hangi bankalarda kar beklentisi yükseldi?

Merkez Bankası’nın kararı ne anlama geliyor?

Varlık yönetimi ile hayatta kalan bankalar!

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)