BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSon dönemde hepsi artışta: Hastalıkların farkları neler?----

Son dönemde hepsi artışta: Hastalıkların farkları neler?

Son dönemde hepsi artışta: Hastalıkların farkları neler?
17 Ekim 2021 - 18:17 www.finansgundem.com

Son dönemde normalleşme süreci ile hem vaka sayılarında hem de nezle ve grip hastalıklarında artış görülüyor. Kovid-19 ile grip ve nezle arasındaki fark nedir?

Korona virüs tehlikesi dünyayı sarsmaya başladığından bu yana her öksürük, hapşırık ya da burun akıntısından şüphelenir hale geldik. Araştırmalar korona virüsün neden olduğu koku ve tat duyusundaki değişim ile grip ya da soğuk algınlığı sonucu oluşan koku ve tat kaybı arasında fark bulunduğunu ortaya koyuyor.

Bu konuda Norwich Medical School tarafından geçtiğimiz aylarda yürütülen bir çalışmaya Belçika, İtalya Yunanistan ve Türkiye'den çeşitli üniversiteler katkı verdi.

10 Kovid-19 hastası, 10 soğuk algınlığı geçiren hasta ve 10 sağlıklı kişinin katılımıyla toplam 30 gönüllü üzerinde yapılan araştırmada Kovid-19 hastalarının yaşadığı koku ve tat kaybının çok daha etkili olduğu anlaşıldı.

Kovid-19'u grip ya da soğuk algınlığından nasıl ayırt edebiliriz?

Araştırmaya göre Kovid-19 hastaları kahve, sarımsak, portakal, limon ve şeker gibi kokuları duyamazken, tatları acı, ekşi ya da tatlı şeklinde ayırt etmekte zorlanıyor.

Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Prof. Carl Philpott'a göre bu durum korona virüsün diğer solunum yolu virüslerinden farkını ortaya koyuyor.

Prof Philpott'a göre grip ya da nezlede yaşanan koku ve tat kaybının sebebi burun akıntısı ya da tıkanıklığından kaynaklanıyor ve korona virüsün neden olduğu duyu kaybından çok daha hafif seyrediyor.

Araştırma sonucu korona virüsten kaynaklı duyu kaybının hastalığın geçmesinden birkaç hafta sonra tamamen ortadan kalktığına işaret ediyor.

Araştırmacılar, bu bulgunun Kovid-19 testinin hemen uygulanamadığı durumlarda ya da acil tarama gereken birinci basamak tedavi, acil servis ya da havaalanı gibi yerlerde Kovid-19 hastalarının tespitinde yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Ancak uzmanlar bu yöntemin teşhis koymak için yetersiz olduğunun ve testlerle mutlaka desteklenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Korona virüs neden koku ve tat alma duyularını köreltiyor?

Öte yandan, European Repirotary Journal'da yayımlanan bir araştırma korona virüsün neden koku ve tat alma duyularına etki yaptığını inceledi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki John Hopkins Üniveristesi'neki bir grup araştırmacı tarafından yapılan çalışma bu soruya genizden alınan doku örneklerini inceleyerek yanıt bulmaya çalıştı.

Araştırmada ACE-2 olarak adlandırılan bir enzimin yalnızca burnun içindeki koku alma alanında ve çok yüksek miktarlarda bulunduğu tespit edildi.

Bu enzimin korona virüsün vücuda girişine izin veren bir çeşit "sınır kapısı" işlevi gördüğü sanılıyor.

Korona virüsün burundaki sinir hücrelerini kullanarak vücuda girdiği bilgisini doğrulamak üzere yeni araştırmalar sürdürülüyor.

Araştırma ekibinden uzmanlar bu bilginin doğrulanması halinde burundan alınacak antiviral ilaçlar sayesinde enfeksiyonla mücadele edebileceğine dikkat çekiyor.

Korona virüs burun, ağız ve gözden vücuda girerek enfeksiyona yol açıyor.

Kovid-19 ve grip aşılarını aynı anda olmak güvenli mi?

Bristol Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ise Kovid-19 ile grip aşılarını aynı anda olmanın etkileri araştırıldı.

Araştırmada deneklere Biontech ve AstraZeneca aşılarıyla birlikte 3 farklı grip aşısı yapıldı.

Doktorlar, deneklerin yan etki olarak hafif ve orta semptomlar gösterdiğini; grip ve Kovid-19 virüslerine karşı bağışıklık tepkilerinin değişmediğini kaydetti.

Aynı gün içerisinde iki farklı kola uygulanan aşı deneyinde, ilk gruba birinci turda Kovid-19 ve grip aşısı yapılırken, ikinci turda ise plasebo verildi. Diğer gruba ise aynı gün içerisinde Kovid-19 aşısı ve plasebo verilirken, bu gruba ikinci gün grip aşısı yapıldı.

Bristol Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, katılımcıların yüzde 97’sinin ileriki dönemlerde hastane ve kliniklerden aldıkları aynı randevu sırasında, hem Kovid-19 hem de grip aşısı olmalarının güvenli olduğu belirtildi.

İşte koronanın neden olduğu psikolojik sorunlar

Grip ve Kovid'i ayırmanın tek yolu test

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)