BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSlovenya'da ilk kadın cumhurbaşkanı: Natasa Pirc Musar----

Slovenya'da ilk kadın cumhurbaşkanı: Natasa Pirc Musar

Slovenya'da ilk kadın cumhurbaşkanı: Natasa Pirc Musar
14 Kasım 2022 - 00:36 www.finansgundem.com

Slovenya'da devam eden cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda Natasa Pirc Musar, ülkenin yeni cumhurbaşkanı oldu.

Slovenya Devlet Seçim Komisyonunun (DVK) resmi sitesinde yer alan verilere göre, oyların yüzde 99'luk kısmının sayımı tamamlanmış durumda.

İkinci tura kalan iki adaydan, Slovenya Korsan Partisi ile Avrupa Yeşiller Partisinin desteğini alan bağımsız aday Pirc Musar, oyların yüzde 53,86'sını alarak yüzde 50'lik barajı geçerek ülkenin yeni ve ilk kadın cumhurbaşkanı seçildi.

Gayriresmi sonuçlara göre, bir önceki turda en çok oy alan Slovenya Demokratik Partisinin (SDS) desteklediği bağımsız aday Anze Logar'ın oy oranı yüzde 46,14'te kaldı.

Seçimlerde, kayıtlı 1 milyon 696 bin 893 seçmenin yüzde 53'ü sandığa gitti.

Zafer açıklaması

Cumhurbaşkanı seçiminde zafer ilan eden "Çelik Kadın" olarak da bilinen 54 yaşındaki Pirc Musar ilk açıklamasında, Slovenya'nın kararlı, dürüst, samimi, hoşgörülü ve saygılı bir diyaloğu savunacak bir cumhurbaşkanını hak ettiğini ifade etti.

Pirc Musar, "Son beş ayda güzel Slovenya'mızda yaptığım gezi sırasında vatandaşlardan bağımsız ve siyasi engeli olmayan bir cumhurbaşkanı istediklerini duydum. Bugün sandıkta bu iradeyi dile getirdiklerine düşünüyorum." dedi.

Diğer aday Logar ise, "Pirc Musar hepimizi dinlerse iyi bir cumhurbaşkanı olacak. O zaman farklılıkların üstesinden gelmek için desteğimizi alacak." diyerek Pirc Musar'ı tebrik etti.

İlk tur 23 Ekim'deydi

23 Ekim'de gerçekleşen cumhurbaşkanı seçiminin ilk turunda, SDS'nin desteklediği bağımsız aday Logar, oyların yüzde 33'ünü, Pirc Musar ise oyların yüzde 26'sını almıştı.

Özgürlük Hareketi (PS) lideri ve Başbakan Robert Golob'un desteğini alan bir diğer favori aday Sosyal Demokrat Milan Brglez ise oyların yüzde 15'ini almış, ikinci turda Pirc Musar'ı destekleyeceklerini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7 aday arasında yer alan bağımsız aday Vladimir Prebilic yüzde 10, Resni.ca'nın adayı Sabina Sencar yüzde 5, Yeni Slovenya'nın (NSİ) adayı Janez Cigler Kralk yüzde 4 ve sol aday Miha Kordis de yüzde 2 oy almıştı.

Seçimin ilk turuna katılım oranının yüzde 50 olarak kayıtlara geçmişti.

Slovenya'da cumhurbaşkanlığı seçimleri 5 yılda bir yapılıyor. 

Arizona'da ara seçimleri Demokrat senatör kazandı

 

Ara seçimlerin ana fikri: ABD ekonomisi tahminlerden daha güçlü

 

Berlin'in bazı bölgelerinde genel seçimler tekrarlanacak

 

Borsadaki düşüşün tek nedeni ara seçimler değil

 

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)