BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSporSivasspor'da Roberto Carlos şoku!----

Sivasspor'da Roberto Carlos şoku!

Sivasspor'da Roberto Carlos şoku!
23 Temmuz 2013 - 10:23 www.finansgundem.com

Sivassporla anlaşan dünyaca ünlü yıldızın lisansı teknik direktörlük yapmak için uygun değil mi? İşte şok iddia...

Dünyaca ünlü ismin Peru’dan aldığı teknik direktörlük belgesi için UEFA, “Bununla Türkiye’de hiç bir takımı çalıştıramaz, Avrupa’da da hiçbir stada giremez” dedi. Futbol Federasyonu, Carlos için özel formül arayışına girdi.
Dünyanın tanıdığı, Türkiye’nin Fenerbahçe’deki günlerinden dolayı daha bir yakın ve sempatik gördüğü Roberto Carlos, 3 Haziran’da Sivasspor’la 2 yıllık sözleşme yaptı. Hem de 5 bin taraftar önünde... Hem onun için, hem ülke futbolumuz için hem de Sivasspor’un başarısı ve tanıtımı adına çok ama çok önemli bir imzaydı. Buraya kadar her şey normal ve işin görünen yüzleri... Ya görünmeyen yüzü... İşte inanılması güç olay ve sonrasındaki gelişmeler...
ŞİMDİ NE OLACAK?
HTSpor'dan Atilla Türker'in haberine göre; Roberto Carlos, yabancı uyruklu olduğu için antrenörlük dışında hiçbir sıfatla görev yapamayacak. Mevzuat değişikliğine gidilmediği taktirde Carlos’un Türkiye’deki antrenörlük yaşamı başlamadan bitecek.
UEFA'NIN RAPORU: BU DİPLOMA SADECE G.AMERİKA'DA GEÇERLİDİR
Roberto Carlos, Sivasspor ile sözleşme imzaladıktan sonra antrenörlük diplomasını Sivasspor’a verdi. Sivasspor bu diplomayı Türkiye Futbol Federasyonu’na gönderdi. TFF, Peru’dan alınan bu diplomanın denkliğinin tesbiti için UEFA’dan görüş istedi. UEFA, bu diplomanın Avrupa’daki üst düzey ligler için yetersiz olduğunu kaydetti. Bu belgenin sadece Güney Amerika’da geçerli olduğunu belirten UEFA, Roberto Carlos’un Türkiye’de hiç bir takımda teknik direktörlüğün yanı sıra antrenörlük de yapamayacağını ifade etti. UEFA, ayrıca ilginç bir detaya da yer verdi ve “Roberto Carlos bu diploma ile sözleşme imzalarsa Avrupa’da hiç bir stada giremez” vurgulamasını da yaptı.
RUSYA'DA NASIL ÇALIŞTI?
Roberto Carlos’ta yaşanan bu sıkıntı akla geçen sezon Anzhi’deki durumunu getirdi. Ünlü isim orada Guus Hiddink’in yardımcılığını yapmıştı. Peki orada uygulama nasıldı? Carlos’un aynı sıkıntıyı yaşadığı ancak Rusya Futbol Federasyonu’nun Carlos’a özel ayrıcalık tanıdığı ortaya çıktı.
TFF ARAYIŞTA, ÇÖZÜM MEVZUAT DEĞİŞİKLİĞİNDE
Türkiye’de Süper Lig’de teknik direktörlük sözleşmesi imzalayacak olan kişilerin mutlaka Pro-Lisans diploması sahibi olması gerektiği için, Roberto Carlos’un durumu çok büyük bir çıkmaza girdi. TFF, Sivasspor yöneticileri ile yapılan görüşmelerde Carlos’a lisans çıkartılamayacağını kaydetti. Kaydetti kaydetmesine ama diğer taraftan da federasyonun kendi içinde çözüm arayışlarına girdiği ve bu yönde bir çalışma yaptığı ifade edildi. Fakat böyle kişiye özel bir formül de olmadığı için iş mevzuat değişikliğinde odaklandı. Ancak böyle bir değişiklik yapılmasının da krize yol açacağı ve TFF’yi sıkıntıya sokabileceği belirtildi. Sonuç olarak işin özetinde UEFA, Peru’dan alınan diplomaların çok kolay yollardan sağlandığını düşünüyor ve bu nedenle yeterli görmüyor.
SİVAS'IN BEKLENTİSİ: UFAK BİR DEĞİŞİKLİK
Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz, “Biz gerekli evrakları Futbol Federasyonu’na gönderdik. Carlos’un diplomayı Peru’dan aldığını biliyoruz. Bu konuda federasyon tarafından bazı incelemeler yapılıyor. Sonucu bekliyoruz. Carlos’un Türk futboluna çok yararlı olacağına inanıyoruz” dedi. Sivassporlu bazı yöneticiler ise “Roberto Carlos Dünya çapında bir isim. Türk futboluna ne kadar yararlı olacağını herkes biliyor. Diploması konusunda yaşanan sıkıntılara çözüm gerekiyor. Talimatta yapılacak ufak bir değişiklikle bu sorun giderilir” diyor.
TALİMATLAR NE DİYOR?
Teknik Adamların Statüsü ve Çalışma Talimatları:
(2) Kulüplerde görev yapacak olan teknik adamların UEFA veya TFF tarafından düzenlenen lisans kurslarından mezun olmuş veya TFF’den denklik belgesi almış olması zorunludur.
(3) TFF tarafından düzenlenen müsabakalara ancak TFF nezdinde tescil edilmiş teknik adamlar katılabilirler. Teknik adam, tescil işlemiyle FIFA, UEFA ve TFF’nin statü ve talimatlarına tabi olacağını kabul eder. (4) İşbu talimat ile TFF tarafından tespit ve ilan edilen hususlara aykırı olarak herhangi bir unvan altında yabancı uyruklu teknik adam istihdam eden kulüpler hakkında Futbol Disiplin Talimatı hükümleri uygulanır.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)