BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiŞimşek büyüme rakamları için ne dedi?----

Şimşek büyüme rakamları için ne dedi?

Şimşek büyüme rakamları için ne dedi?
31 Mart 2015 - 11:06 www.finansgundem.com

Maliye Bakanı Şimşek, "Yılın ikinci yarısında hem siyasi hem de finansal öngörülebilirliğin artması ile büyümenin hızlanacağını tahmin ediyoruz" dedi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yılın ikinci yarısında hem siyasi hem de finansal öngörülebilirliğin artması ile büyümenin hızlanacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Şimşek, yazılı açıklamasında, 2014 yılı büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Olumsuz konjonktüre rağmen ekonominin, geçen yıl da büyümeye devam ettiğini belirten Şimşek, 2014'te elde edilen yüzde 2,9'luk büyümenin, OVP tahminin bir miktar altında olduğunu ifade etti. Şimşek, buna karşın küresel ekonomideki zayıf seyir, Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı Avrupa Birliği'nde (AB) devam eden durgunluk, jeopolitik gerginlikler ve finansal belirsizlikler göz önünde tutulduğunda, geçen yıl başarılı bir performans sergilendiğini bildirdi.

Türkiye'nin, söz konusu büyüme oranıyla küresel ölçekte üst sıralarda yer aldığını aktaran Şimşek, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin 2014 yılı büyüme performansı, Latin Amerika için öngörülen yüzde 1,3'ün, gelişmekte olan Avrupa için öngörülen yüzde 2,5'in, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkeler için öngörülen yüzde 2,7'nin üzerindedir. İhracat, 2014 yılı büyümesinin itici gücü olmuştur. 2014 yılının tamamında net ihracatın büyümeye katkısı 1,8 puan, nihai iç talebin katkısı 1,1 puan olmuştur.

2015 yılında büyüme görünümünün, seçim sonrasında pekişen siyasi istikrar ile ivme kazanmasını bekliyoruz. 2015 yılının ilk çeyreğinde finansal dalgalanmaların etkisiyle ertelenen yatırım ve tüketim, büyümeyi bir miktar yavaşlatmıştır ancak yılın ikinci yarısında hem siyasi hem de finansal öngörülebilirliğin artması ile büyümenin hızlanacağını tahmin ediyoruz."

Orta ve uzun vadede, Türkiye'nin büyüme potansiyelini artırmak amacıyla ikinci nesil yapısal reformları hayata geçirdiklerini anımsatan Şimşek, bu çerçevede belirledikleri 25 öncelikli dönüşüm programı kapsamında bin 350 civarında eylem belirlediklerini ifade etti. Şimşek, hedeflere dayalı ve sonuç odaklı yönetim anlayışının gereği olarak oluşturulan bu programların, Türkiye'nin uzun vadeli hedeflerine ulaşmasını sağlayacağını belirtti.
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)