BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatSigorta teknolojisi yarışı hız kazanıyor----

Sigorta teknolojisi yarışı hız kazanıyor

Sigorta teknolojisi yarışı hız kazanıyor
11 Mayıs 2021 - 14:20 www.finansgundem.com

Fintek şirketlerinin yükselişinin ardından, sigorta teknolojisi alanındaki yarış hız kazanarak Asya’nın sigorta şirketlerine de sıçradı.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Dijital inovasyon rüzgarı Asya’nın sigorta teknolojisi sektörüne de sıçradı. Mevcut iklime bakıldığında, sigorta teknolojisi sektörünün bölgedeki fintek dalgasının üzerine çıkma ihtimalinin yüksek olduğu düşünülüyor. Yapay zeka (AI) teknolojisinin uygun kullanımı ve dijital uygulamaların giderek daha fazla benimsenmesiyle müşterilerin sigorta deneyimleri yeni bir form alacak.

1957 yılında Sovyetler Birliği ilk uyduyu fırlattığında, 12 yıl sürecek ve ABD’nin çabasıyla ilk insanın aya ayak basmasıyla son bulacak bir uzay yarışı başlamıştı. Bugün her kıtada ülkeler, korona virüs pandemisi sürecinde hız kazanan dijitalleşme yarışına katılıyor ve yeni teknolojileri süreçlerine adapte ediyor. Bu yeni devrimin yayılım hızı ise şaşkınlık veriyor.

Fintech Times’ın haberine göre, Asya’nın hayat sigortası sektörü de benzer bir süreç yaşıyor. Dijitalleşmenin sektörde benimsenmesinin ardından, daha önce ilgi çekmeyen veri alanından fayda sağlamayı mümkün kılan inovasyonlar hız kazandı. Dijitalleşme yarışı sigorta şirketleri için oldukça önemli hale geldi. Şirketler hem kendi ülkelerinde hem de dünyada hız kazanan dijitalleşmeyi yakalamak için çaba gösteriyor.

Geçmişe bakıldığında sigorta sektörü finans hizmetleri sektörünün en geleneksel alanlarından biriydi. Ancak son on yılda sektör yükselen fintek dalgası karşısında, gelişen teknolojilere ayak uydurmak ve hatta fintek şirketleriyle rekabet edebilmek için harekete geçti. Bugün finansal hizmetlerde dijitalleşme trendi, diğer sektörlerde olduğundan çok daha hızlı. Birçok boyutta sigorta şirketi de sigorta teknolojisi yarışına dahil olmaya çalışıyor.

Beşinci jenerasyon olarak adlandırılan sigorta teknolojisi şirketleri, geleneksel bariyerlerin önüne geçebilmek için öngörücü modeller kullanmaya başladı. 

Bu uygulamayla ise karar alma süreci önemli ölçüde hız kazandı. Şimdi Asya’nın sigorta şirketlerinde de gözle görülür ölçüde gelişme örnekleri dikkat çekiyor. Daha da önemlisi yeni gelişmeler sigorta şirketlerinin müşteri kabulünü hızlandırdığı gibi riskleri de artırmadı.

finansgundem.com'un derlediği bilgilere göre, sigorta şirketlerinin kullandığı AI modelleri, gerçek zamanlı olarak gereksiz yönlendirmeleri otomasyon sistemlerine bağlıyor. Bu gelişmeleri bir sonraki seviyeye taşımak ise öngörücü modeller geliştirmek ve bunları süreçlere entegre etmek anlamına geliyor. Bu yeni uygulamada, AI temelli sistemler sigorta başvurusu yapan bir müşterinin risk analizini gerçekleştirecek. Bu temassız ve kesintisiz başvuru süreci sayesinde ise etkinlik, müşteri deneyimi, kesinlik ve ürün geliştirme gibi alanlarda büyük gelişmeler görülecek.

Yine de öngörücü modellerde var olan veriler ve üçüncü partilerden gelen veriler kullanılması akla ilk gelen çözüm olsa da, her sigorta şirketi için uygun olmayabilir. Asya’da bulut (cloud) sistemlerine karşı devam eden bir önyargı bulunuyor. Aynı zamanda uluslararası veri paylaşımına da temkinli yaklaşıyor. Bu durum veri yönetimi konusunda uzmanlık gerektiriyor. Bu nedenle sigorta şirketlerinin, sigorta teknolojisi şirketleriyle işbirliği yaparak sürekli değişen bölgesel veri gizliliği kanunlarını yönetebilmesi gerekiyor.

Dijitalleşmenin bir kez yapılacak bir yatırım olmadığını anlamak da önem yaşıyor. Sigorta teknolojisi şirketleri, sigorta şirketlerinin veri paylaşımının getirdiği riskleri ve sunduğu faydaları yönetmesini sağlayacak bir teknoloji ve iş akışı haritası ortaya koyması gerekiyor. Böylelikle sigorta şirketleri AI sistemlerini ve dijital çözümleri kullanırken, en yüksek verimi alabilir.

İnovasyondan uzak durmayan şirketleri için para ve veri yatırımı oldukça olumlu sonuçlar verecek ve sigorta teknolojisi yarışında rakiplerinin önüne geçebilecekler. Sürekli yeni inovasyonların görüldüğü sektörde Asya’nın sigorta teknolojisi yarışını kimin kazanacağı henüz belirsiz. Korona virüs pandemisi ise dijitalleşmenin aciliyetini ve önemini gösterdi. Bilinmezlik her zaman karşımıza çıkabilir, bu nedenle de esnek bir şekilde operasyonları sürdürebilmek her zamankinden daha önemli.

Önümüzdeki on yılda sigorta teknolojisi, yalnızca sigorta şirketlerinin işleyiş biçiminde değil, müşterilerin sigorta şirketlerine yönelik algısında da devrimler yaratacak.

AXA o alanda artık sigorta ödemesi yapmayacak

 

Leasing sektörü dijitalleşmeyle yükselişte

 

QNB Finansbank banka şubesine gitmeden müşteri olabilmeyi mümkün kılıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)