BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaÖdeme SistemleriSiber suçluların kripto parası: Monero----

Siber suçluların kripto parası: Monero

Siber suçluların kripto parası: Monero
23 Haziran 2021 - 17:57 www.finansgundem.com

Siber suçlular yasa dışı faaliyetlerinde Bitcoin yerine Moreno kullanmaya başladı. Colonial Pipeline saldırısı sonrası FBI’ın ödenen fidye miktarının büyük bir kısmını geri almasıyla siber suçluların tercihi iz bırakmayan kripto para birimine yöneldi


FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yasadışı kazançları aklamak isteyen siber suçlular için bitcoin uzun zamandır tercih edilen ödeme yöntemi. Ancak son zamanlarda başka bir kripto para birimi daha bu alanda öne çıkıyor ve kirli paraların iz bırakmadan temizlenmesine yardımcı olacağını vadediyor.

Financial Times’ın haberine göre Bitcoin temel blockchain yapısıyla görülebilir bir işlem izi bırakırken, gizlilik konusunu öne çıkaran para birimi ‘Monero’ gönderici, alıcı ve gönderilen miktarı gizlemek üzere tasarlanmış bir kripto para birimi.

Monero’nun gizlilik konusundaki bu yetenekleri, fidye yazılımı çeteleri gibi suçlular için giderek daha fazla aranan bir araç haline geldi ve güvenlik güçleri için yeni sorunlar ortaya çıkarıyor.

Monero'nun yükselişi, yetkililerin bir dizi cesur atılımla siber suçları çökertmek için teknolojiyle yarıştığı sırada gerçekleşti. Gizlilik özellikleriyle neredeyse siber suçluların aradığı özellikleri sağlayan kripto para birimi ABD'nin Doğu Yakası’ndaki enerji boru hattı şirketi Colonial Pipeline’ın fidye yazılımı saldırısının ardından suçlular arasında popülerleşti. Finansgundem.comun derlediği bilgilere göre söz konusu siber saldırıda fidyenin Bitcoin üzerinden ödenmesi sonucu ABD Federal yetkilileri saldırıda ödenen 5 milyon dolarlık fidyenin 2,3 milyon dolarlık kısmını geri almayı başarmıştı.

Siber güvenlik şirketi GroupSense’in Genel Müdürü Bryce Webster-Jacobsen, hackerlara Monero üzerinden fidye ödemek zorunda kalan birden fazla mağdura yardım ettiklerini belirtiyor. Jacobsen, “Özellikle fidye yazılımı gruplarının Monero’ya kaydığını görüyoruz. Siber suçlular Bitcoin kullanarak yapılan blockchain işlemlerinin kimliklerini ortaya çıkarabileceklerini görerek hata yaptıklarını kabul edebilecek yetideler” ifadelerine yer verdi.

Siber güvenlik yazılım şirketi Emsisoft Tehdit Analisti Brett Callow'a göre, bu ay Brezilyalı et şirketi JBS'ye yapılan saldırının arkasında olduğuna inanılan azılı fidye yazılımı örgütü Rusya bağlantılı REvil, bu yıl Bitcoin ile ödeme yapma seçeneğini kaldırdı ve sadece Monero talep etti.

Bu arada, hem Colonial Pipeline siber saldırısından sorumlu tutulan Darkside örgütü hem de bu yıl Washington DC polisine yapılan saldırının arkasındaki Babuk isimli hacker grubu, her iki kripto para biriminde de ödemeleri kabul ediyor. Ancak, uzmanlara göre örgütler daha riskli olduğu gerekçesiyle Bitcoin’le ödeme yapan mağdurlardan yüzde 10 ila 20 civarında prim talep ediyor.

Kripto para uzmanı ve Monero’nun açık kaynaklı geliştirici topluluğunun üyesi olan Justin Ehrenhofer, ürettikleri kripto para birimlerinin 2020'nin başında fidye yazılımı çeteleri tarafından kullanılmasının "yuvarlama hatası" olduğunu söyledi. Bugün fidyelerin yaklaşık yüzde 10 ila 20'sinin Monero'da ödendiğini ve bu rakamın muhtemelen yıl sonuna kadar yüzde 50'ye çıkacağını tahmin ediyor.

Monero, 2014 yılında "thankful_for_today" takma adlı bir Bitcoin forumu kullanıcısı tarafından açık kaynaklı bir proje olarak başlatıldı. Orijinal teknik incelemesinde Bitcoin'in izlenebilirliğinin "kritik bir kusur" olduğu savunulduğu ve "gizlilik ve anonimliğin elektronik paranın en önemli yönleri olduğu" belirtildi.

Ehrenhofer, Bitcoin'in görünürlüğünün tamamen özel bir finansal sistem için reddedilmesi gerektiğini savunanlar arasında yer alıyor. Kripto para uzmanı Monero’nun amacına ilişkin açıklamasında, “Ana hedef işlemlerin ayırt edilemezliği ile birlikte özel ve karşılığı olan para elde etmektir. Monero'nun mümkün olduğunca nakde benzer olmasını istiyoruz. Tıpkı hiçbir satıcının birbirinden ayrı 10 dolarlık banknotların nereden geldiğini bilmediği gibi.” ifadelerine yer verdi.

Ancak Monero, yasadışı ödemeler ve kara para aklama ile olan ilişkisi sayesinde kurulduğu günden bu yana tartışmalara da yol açtı. Blockchain istihbarat grubu Elliptic'in Baş Bilim İnsanı ve Kurucu Ortağı Dr Tom Robinson, dark web'de giderek artan sayıdaki yasa dışı borsalarda Monero'nun silahlardan uyuşturucuya kadar her şeyin satışı için özel olarak kabul edildiğini söyledi.

Bu arada, Ehrenhofer'e göre, genellikle fidye ödemelerinin ele alınmasına yardımcı olmak için kurbanlar tarafından kiralanan fidye yazılımı müzakerecileri, kripto para biriminin nasıl çalıştığını anlamak için Monero geliştiricileriyle de iletişime geçmeye başladı. Kripto uzmanı, müzakerecilerin Monero üzerinden fidye talep etmesi durumunda ödemeyi kolaylaştırmak için gereken "likidite ilişkilerini kurmayı" amaçladıklarını söyledi.

Monero dijital bir iz bırakmaması, Bitcoin'in dijital defterindeki şüpheli işlemleri izlemek için özel sektör kripto para analiz gruplarıyla birlikte çalışan kolluk kuvvetleri için giderek daha sorunlu hale geldi.

Europol, 2020'de yayınladığı bir raporda gizlilik hassasiyetli kripto paraların "kripto para soruşturmalarını daha zorlu hale getiren ve gelecekteki soruşturmalarda daha belirgin bir şekilde yer etmesini beklenebilecek" faktörler arasına aldı.

Geçen yıl Eylül ayında, ABD’li yetkililer Monero'nun izlenmesine yardımcı olacak araçlar geliştirebilen mühendisler için 625.000 dolar ödül teklif etti. O zamandan beri sözleşmeyi kripto para suçlarını araştıran analiz şirketi Chainalysis ve veri analiz şirketi Integra FEC'e ödül verildi.

Diğer kripto para güvenlik şirketleri de sessizce aynı hedefe ulaşmaya çalışıyor. CipherTrace Genel Müdürü Dave Jevans, şirketinin iki yıldan uzun bir süre önce ABD yetkilileriyle yaptığı bir sözleşme kapsamında para birimi üzerinde çalışmaya başladığını ve çalışmaların bir parçası olarak patent başvurusunda bulunduğunu, ancak daha fazla ayrıntı paylaşmayacağını söyledi.

İran'da Bitcoin darbesi!

 

Kripto piyasalarındaki çöküş için uzmanlar ne diyor?

 

Dev fintek uygulamasına tüketici grubundan darbe

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)