BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemScholz, Sırbistan ve Kosova'yı anlaşmazlıklarını çözmeye çağırdı----

Scholz, Sırbistan ve Kosova'yı anlaşmazlıklarını çözmeye çağırdı

Scholz, Sırbistan ve Kosova'yı anlaşmazlıklarını çözmeye çağırdı
05 Mayıs 2022 - 05:43 www.finansgundem.com

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Sırbistan ve Kosova'ya, AB üyeliği yolunda ilerleme sağlamak için diyaloğu sürdürme ve uzun süredir devam eden anlaşmazlıklarını çözme çağrısında bulundu.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile Berlin'de düzenlediği ortak basın toplantısında, Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın Batı Balkanlar'daki sorunları çözmek için yeni bir aciliyet yarattığını söyledi.

Şansölye Scholz, "Özellikle bu gibi zamanlarda, yakın çevremizde acımasız bir savaşın yürütüldüğü zamanlarda, her iki ülkenin (Sırbistan ve Kosova) ihtilaflarını kademeli olarak çözmesi merkezi öneme sahiptir" dedi.

İki ülkenin, ihtilaflarını çözerek sadece Batı Balkanlar için değil tüm Avrupa için barış ve güvenliğe katkıda bulunacaklarını belirten Scholz, ülkesinin AB liderliğindeki Kosova-Sırbistan diyaloğuna verdiği desteği yineledi ve Berlin'in bu süreci kolaylaştırmak için çabalarını sürdüreceğini dile getirdi.

Başbakan Scholz, Sırbistan ile Kosova arasındaki kapsamlı bir anlaşmanın iki ülke için AB üyelik perspektifini açacağını ve bölgesel istikrara katkıda bulunacağını vurgulayarak, "Batı Balkanlar Avrupa'nın bir parçasıdır ve gelecekte tüm diğer ülkeleri de Avrupa Birliği'nin bir parçası olmalıdır" değerlendirmesinde bulundu.

Albin Kurti

Kosova Başbakanı Albin Kurti de Avrupa Birliği'nin kendileri için kader anlamına geldiğini belirtti.

Vize serbestisi konusunda Avrupa Konseyi'nin tavsiye kararına atıfta bulunan Kurti, Almanya'dan bu konuda destek istedi.

Kurti, Sırbistan ile diyalog konusuna değinirken de Şansölye'ye Kosova'nın bu diyalogda proaktif ve yapıcı, önerilerinin Avrupa Birliği ile uyumlu olduğunu ifade ettiğini aktardı.

Kurti, "Diyalog karşılıklı tanımaya yol açmalıdır. Yani karşılıklı tanıma konusunda bir anlaşma olmalıdır. Bizim görüşümüz budur. Somut sonuçlar elde edebilmek ve birlikte iyi çalışabilmek için hızlı hareket etmeye kararlıyız." dedi.

Batı Balkanlar'da Kremlin'in yönlendirdiği faktörler olduğunu savunan Kurti, "Bunlar barış ve güvenliğe tehdit oluşturuyorlar, endişeliyiz ama korkmuyoruz. Kosova NATO üyesi olmasa da NATO Kosova için hazır. Kosova, Avrupa Birliği üyesi olmasa da Avrupa Birliği Kosova için hazır. Avrupa Birliği ve NATO dışında başka bir alternatifimiz yok. Ülkemizi ve ilerlememizi tüm tehlikelere karşı savunacağız." ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi'nden Scholz'a tepki

 

Almanya Başbakanı Scholz'dan nükleer savaş uyarısı

 

Almanların yüzde 49'u Scholz'dan memnun değil

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)