BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaSchnabel': ECB'de faiz oranları esnek olmalı----

Schnabel': ECB'de faiz oranları esnek olmalı

Schnabel': ECB'de faiz oranları esnek olmalı
24 Haziran 2024 - 07:33 www.finansgundem.com

ECB Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, ECB'nin faiz oranları konusunda daha esnek kalması gerektiğini belirtti

Schnabel'e göre Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranları konusunda esnek kalması gerekiyor

ECB Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel'e göre Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranları konusunda esnek kalması gerekiyor.

Schnabel, "Yeni fiyat şoklarının tehdidi altında olabiliriz. Bu nedenle alarm durumundayız ve sabit bir Faiz oranı patikası için ön taahhütte bulunmadık, ancak verilere bağlı kalmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

ECB bu ayın başlarında borçlanma maliyetlerini düşürdü ve yetkililer bunun tek indirim olmayacağının sinyalini verirken, faizlerin ne kadar hızlı düşebileceği konusunda fazla yol göstermediler. Yetkililerin çoğu süregelen enflasyon risklerine dikkat çekerek temkinli bir yaklaşımı savundu.

Dezenflasyon sürecinin muhtemelen "biraz inişli çıkışlı" olacağını söyleyen Bakan, "biz bunu zorlu son kilometre olarak tanımlıyoruz" dedi.

Schnabel, mal enflasyonu hızla yavaşlarken, hizmetlerden kaynaklanan fiyat baskılarının daha yapışkan olduğunu kanıtladığını söyledi.

''GELİŞMELER DOĞRU YÖNE İŞARET EDİYOR''

Schnabel, "Son gelişmeler doğru yöne işaret ediyor" dedi. Yine de, jeopolitik riskler ve iklim değişikliğinden kaynaklanan serpintiler - İsviçre'deki son toprak kaymaları da dahil olmak üzere - potansiyel arz yönlü şoklar arasında yer alıyor.

Bu arada Schnabel, işgücü istifinin işgücü verimliliği üzerinde baskı oluşturduğunu ve para politikası aktarımını zayıflattığını söyledi.

"Şimdi enflasyon geri dönüyor, ücret artışının da kademeli olarak gevşediğini görüyoruz ve 1970'lerde gördüğümüz gibi bir ücret-fiyat sarmalına dair hiçbir belirti yok" diye konuşan Schnabel, "Bunun nedeni, şirketlerin ve hane halklarının enflasyon beklentilerini enflasyon hedefimize sabitlemeyi başarmış olmamızdır" dedi.

IMF'den ECB tahmini: Gevşeyebilir

 

ECB'den Temmuz'da faiz indirimi beklenmiyor

 

Küresel piyasalarda ECB'nin faiz kararı öncesi pozitif hava

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)