BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkSberbank'tan Türkiye'ye büyük finansman----

Sberbank'tan Türkiye'ye büyük finansman

Sberbank'tan Türkiye'ye büyük finansman
18 Haziran 2015 - 15:58 www.finansgundem.com

Sberbank, İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanına 500 milyon Euro’luk kredi verilmesi ile ilgili mutabakat zabtını imzaladı

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanına 500 milyon Euro’luk kredi verilmesi ile ilgili mutabakat zabtını imzaladı. Sberbank, söz konusu finansmanı Türkiye'deki yatırımı DenizBank aracılığı ile sağlayacak.

St.Petersburg’da gerçekleşen Uluslararası Ekonomik Forum (SPIEF 2015) çerçevesinde sağlanan mutabakatı Sberbank adına Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ adına da Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir ve Cemal Kalyoncu imzaladı.

Üçüncü Havalimanı ile ilgili yaklaşık 6,6 milyar Euro’luk planlanan yatırımın 2,3 milyar Euro’luk kısmı konsorsiyum üyesi 5 şirketin koyacağı öz kaynaktan karşılanacak. 4,3 milyar Euro’luk kısmı ise proje finansmanı şeklinde sağlanacak. Sberbank’ın Türkiye yatırımı DenizBank da bu projede 500 milyon Euro’luk finansmanla, kredi desteği sağlayan 7-8 bankadan biri olacak.

Sberbank’ın sağlayacağı 500 milyon Euro’luk kredi 16 yılı kapsıyor. Bu rakamın 30 milyon Euro’luk kısmı işletme sermayesi kredisi şeklinde olacak.

Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gorkov, “Dünyanın en büyük havalimanı inşaatının yapımı ve işletmesinde finans desteği sağlamaktan memnunuz. Proje tamamlandıktan sonra yıllık 150 milyon yolcu kapasitesinin olması planlanıyor. Biz önde olan Türk şirketleri ile işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Sberbank, TAV Airports Başkan ve CEO’su Sani Şener’le de bir mutabakat zaptı imzaladı. Rus banka yine DenizBank aracılığı ile TAV Bodrum Havalimanı, TAV İstanbul Atatürk Havalimanı ve TAV İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na da finansman desteği sağlayacak.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)