BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSavunma Sanayii Başkanı'ndan F-16 açıklaması----

Savunma Sanayii Başkanı'ndan F-16 açıklaması

Savunma Sanayii Başkanı'ndan F-16 açıklaması
10 Kasım 2022 - 13:52 www.finansgundem.com

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "F-16'larımız modernize olmuş şekilde hizmete devam edecek" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN'da, F-16 savaş uçaklarının modernizasyonunu içeren 'Özgür' projesine ilişkin inceleme yaparak, "F-16’larımızın çeşitli modelleri var. İlk modellerinden başlamak üzere bu uygulama şu anda hayata geçiriliyor olacak. Adım adım F-16’larımız çok daha ileri kabiliyetlere sahip, modernize olmuş şekilde Hava Kuvvetleri'mizin hizmetine devam edecekler" dedi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ASELSAN'ın Gölbaşı yerleşkesinde, F-16 savaş uçaklarının modernizasyonunu içeren 'Özgür' projesi ile ilgili incelemelerde bulunup, açıklama yaptı. Demir, projenin, ASELSAN ve Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’nin (TUSAŞ) öncülüğünde yürütüldüğünü söyleyerek "Uzun zamandır konuşageldiğimiz 'Özgür' projemizle ilgili çalışmaların meyvelerini görmek ve bundan sonraki çalışmaların takvimi ile ilgili arkadaşlarımızla yol haritamızı paylaşmak adına görüşmeler yapıyoruz. Tabi TUSAŞ ve ASELSAN öncülüğünde savunma sanayii sektörümüzün oyuncularının bütün kabiliyetleri ile iştirak ettiği bir projeden bahsediyoruz. 'Gözümüz yükseklerde' diyoruz. İstiklal ve istikbal mücadelesinden bahsediyoruz. Malumuz, bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat yıl dönümü. Onun da işaret ettiği gibi 'İstikbal göklerdedir' lafını biz 'İstikbal ve istiklal mücadelesinde de göklere hakimiyet önemlidir' diyoruz” diye konuştu.

MODERN RADAR

Proje ile bir dizi ürünün millileştirilmesi ve milli silahların kullanılmasının mümkün olacağını kaydeden Demir, "Bunun anlamı gayet geniş. Son derece modern bir radar. Şu anda dünyada en ileri ölçülerde uygulanan radarlara muadil bir radar geliştirme projesi. Üzerine koyduğumuz, kokpitteki aksamların tamamen dijitalleştirilmesi ve bir dizi ürünün millileştirilerek artık tamamen Türk sistemlerinin üzerine entegre edilebileceği, milli silahlarımızın kullanılabileceği bir uçaktan bahsediyor olacağız" dedi. 

Yapılan çalışmaların Milli Muharip Uçak'a (MMU) da temel oluşturacağını dile getiren Demir, "Tabi bu aşamada yapılan çalışmalar MMU yolculuğumuzun temel taşlarını da teşkil ediyor. Biz MMU çalışmalarına sıfırdan başlamadık. Bütün bu çalışmalar, işte oraya giden yolda atılan adımlardır. Burada kazandığımız her türlü kabiliyetin bir adım daha ötesini MMU'da kullanıyor olacağız. F-16’larımızın çeşitli modelleri var. İlk modellerinden başlamak üzere bu uygulama şu anda hayata geçiriliyor olacak. Adım adım F-16’larımız çok daha ileri kabiliyetlere sahip, modernize olmuş şekilde Hava Kuvvetleri'mizin hizmetine devam edecekler" diye konuştu.

AKINCI'MIZA DA KISA SÜREDE TAKACAĞIZ

Proje ile geliştirilen radarların ilk olarak 'Akıncı' silahlı insanız hava aracında kullanılacağını söyleyen Demir, "Bugün gördüğümüz 'Aktif Faz Dizinli Radar' dediğimiz radarımızın da aslında ilk uygulamasını da insansız sistemlere yani 'Akıncı'mıza çok kısa sürede takacağız. Daha sonra da F-16’larımıza, daha sonra diğer modellerinde ve MMU’da da bu tür radarı ve ilgili elektronik sistemleri görüyor olacağız. Bu, önemli bir kabiliyet artışı anlamına geliyor. Türkiye’nin hava gücünü, hava-yer, hava-hava mücadelelerindeki etkinliğini çok daha artıracak sistemlerle devrede olacağız inşallah" dedi. 

Savunma Sanayii Başkanlığı 37. yaşını kutladı

 

Savunma Sanayii Başkanlığı S-400 iddialarını yalanladı

 

Savunma sanayii 10 milyar dolar ciroyu aştı

 

F-16'lar için skandal şartlar koşuldu

 

İsmail Demir: Projelerimizin değeri 70 milyar dolara yaklaştı

 

İsmail Demir 2022 yılı hedeflerini anlattı!

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Yorum 10 Kasım 2022 17:00

    Allahım devletimize milletimize ordumuza savunma sanayimize güç kuvvet versin.

  • E.g.10 Kasım 2022 15:44

    FARKLI GÖREVLERİ ÜSTLENEBİLEK FARKLI ÖZELLİKLERDE BİNLERCE UÇAK/HELİKOPTER/TANK ÜRETMELİYİZ AYDA BİRKAÇ TANE ÜRETİLİRSE YETERLİ OLMAZ