BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatSanayicilerin kasko isyanı----

Sanayicilerin kasko isyanı

Sanayicilerin kasko isyanı
09 Ocak 2023 - 08:14 www.finansgundem.com

Kasko sigorta bedelleri son 1 yılda 3’e katlanmasıyla ticari araçların sigorta maliyetleri ile baş edemediklerini belirten sanayiciler düzenleme bekliyor.

Başta enerji olmak üzere yüksek maliyetlerin üretim süreçlerini olumsuz etkilediğini belirten sanayiciler, araç sigortalarının da bu maliyetleri katladığını vurguluyor. Ticari araçları yoğun bir şekilde kullanan sanayiciler, sigorta bedelleri ile artan lojistik maliyetlerini ürünlerine yansıtmak zorunda kalıyor.

Ürünleri İhracatçıları Birliği (AKAMİB) Başkan Yardımcısı Bülent Aymen, artan bu maliyetlerin sanayiciyi, ihracatçıyı özellikle son 1 yılda ciddi derecede zorladığını söyledi. Aymen, “Hammadde, enerji kalemlerindeki artışı konuşuyoruz fakat konuşulmayan birçok kalem işletmelerin yükünü katlamış durumda. TIR'larda, kamyonlarda sigorta maliyetleri 3 kat arttı. Bununla ilgili düzenleme bekliyoruz” dedi.

REKABETÇİLİK KAYBEDİLDİ

Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre, artan enerji maliyetleri nedeniyle dış ticaret açığının arttığının ve rekabetçiliğin kaybedildiğini söyleyen Aymen, “Başta Çin olmak üzere rakip ülkelere karşı yakaladığımız lojistik maliyet avantajını da maalesef kaybettik. Navlun fiyatı, konteynerin içindeki ürünle neredeyse başa baş” diye konuştu.

Asgari ücretle ilgili de konuşan Aymen, “Yapılması gereken bir artıştı ve 400 liralık prim desteği de önemli bir gelişme oldu fakat sadece çalışan değil, işveren de enflasyon altında eziliyor.

Önümüzdeki süreçte bölgesel asgari ücretin de konuşulması gerekli, tabi bir de nitelikli eleman sıkıntısı var. Örneğin bizim bölgemiz demir çelik sektörünün en güçlü olduğu bölge fakat kaynak yapacak eleman bile bulmakta sıkıntı çekiyoruz” dedi.

ENDÜSTRİYEL HAMMADDE ÇÖZÜMÜ

Mobilya sektöründe hammadde sıkıntısına çözüm için Şili ve Kolombiya'da olduğu gibi endüstriyel ormanların kurulması gerektiğini söyleyen AKAMİB Başkanı Onur Kılıçer, “Bakanlıkla istişare halindeyiz, detaylı bir rapor hazırlıyoruz” dedi. Türkiye'de orman iyileştirmesinden çıkacak odunların sektörün 2 yıllık ihtiyacını karşılayacağını anlatan Kılıçer, “Yangınla mücadelede de önemli işlevi olan orman yolları geliştirilirse hem yaşlı ağaçları temizlemek için ormanın içine girmek kolaylaşır hem ormanlarımız gençleşir hem de sektörün odun ihtiyacı karşılanır” diye konuştu.

MAPFRE Sigorta’ya iki yeni Genel Müdür Yardımcısı

 

TSB'den sigorta dolandırıcılığına karşı uyarı

 

iPhone’da son kaçak: Sigortalı yurtdışı bileti

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)