BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSanayi Bakanı Fikri Işık'tan Fitch yorumu----

Sanayi Bakanı Fikri Işık'tan Fitch yorumu

Sanayi Bakanı Fikri Işık'tan Fitch  yorumu
04 Ekim 2014 - 13:17 www.finansgundem.com

Sanayi Bakanı Fikri Işık, Fitch'in not değerlendirmesini bu şekilde yorumladı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye’nin “BBB-“ olan “yatırım yapılabilir notunu” ve “durağan” not görünümünü teyit etmesine ilişkin, "Türkiye, daha yüksek bir kredi notunu kesinlikle hak ediyor" dedi.

Işık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Fitch Ratings'in aldığı kararın hakkın teslimi olduğunu belirterek, dün yapılan açıklamanın lütuf olmadığını söyledi. "Türkiye, daha yüksek bir kredi notunu kesinlikle hak ediyor" diyen Işık, ülkede ekonominin sağlam temeller üzerine oturtulduğunu vurguladı. Işık, 2008 krizinde Türkiye'nin performansının ekonominin ne kadar sağlam olduğunu gösterdiğini dile getirerek, "Türkiye, bu krizi teğet geçti. Dünkü Fitch'in bu noktadaki değerlendirmesini aslında yetersiz ama olumlu görüyoruz. Biz zaten Türkiye ekonomisi için alınması gereken tedbirleri en hızlı ve etkili şekilde alıyoruz. 

Cari açığın sorun olma riskine karşı kendimiz iç tüketimi kısma pahasına büyüme de hafif bir frene basma pahasına bazı kararları art arda yürürlüğe koyduk. Bundan sonra da ekonominin gerektirdiği şeyleri yapmak için her türlü tedbiri alacağız" diye konuştu. 

Sanayinin gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYH) payını arttırmak istediklerine dikkati çeken Işık, bununla ilgili 62. hükümetin programında son derece önemli eylemlere yer verildiğini anımsattı. Işık, kendilerinin de bu eylemlerin hayata geçirilmesi için gayret gösterdiğini anlatarak, Türkiye'nin sanayiye daha fazla yatırım ve üretim yapmasını, istihdam ve nitelikli istihdam oluşturmasını arzu ettiklerini söyledi.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)