BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSamsung Başkanı madde kullanımı suçlamalarını kabul etti----

Samsung Başkanı madde kullanımı suçlamalarını kabul etti

Samsung Başkanı madde kullanımı suçlamalarını kabul etti
12 Ekim 2021 - 14:29 www.finansgundem.com

Samsung Yönetim Kurulu Başkanı Jay Y. Lee rüşvet nedeniyle 30 ay hapis cezası aldıktan ve ağustos ayında şartlı tahliye edildikten sonra, yasa dışı madde kullanımı suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Suçlamaları kabul eden Lee, pişman olduğunu söyledi.

FINANSGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Samsung Yönetim Kurulu Başkanı Jay Y. Lee, Ağustos ayında rüşvetten suçlu bulunmasının ardından şartlı tahliye edilmişti. Başkan salı günü yasaklanmış uyuşturucu madde kullanımı suçlamalarını mahkemede kabul etti. Lee’nin şartlı tahliyesi piyasa gözlemcilerinin, Samsung Electronics ve yan şirketlerinde ard arda gelecek önemli kararlara yönelik beklentilerini yükseltmişti. Bu beklentilere ABD’de kurulması beklenen 17 milyar dolarlık çip üretim tesisinin lokasyonu da dahildi.

Ancak Lee’nin sorunları Seoul mahkemesinde devam ediyor. Konuyla ilgili gerçekleştirilen kısa bir ilk aşama duruşmasında, Lee 2015 ve 2020 yılları arasında 41 kez aneztezide kullanılan bir madde olan propofol kullandığını itiraf etti. Reuters’ın haberine göre yetkililer maddenin cilt tedavisi kisvesi altında kullanıldığını söyledi. Lee yaklaşık 15 kişinin bulunduğu duruşma salonunda, “bu konu tedavi amacıyla başladı ancak çok pişmanım” dedi. Devamında, “bu bir daha tekrarlanmayacak” ifadesini kullandı ve ağustos ayındaki şartlı tahliyesinden bu yana maddeyi kullanmadığını söyledi.

Lee 2014 yılında babasının hastaneye yatırılmasıyla psikolojik baskı nedeniyle tedaviye başvurduğunu söyledi. Lee’nin avukatı, başkanın üzerindeki baskıların rüşvet skandalı ve bunu takip eden mahkeme süreciyle arttığını ifade etti. Yetkililer Lee’nin 58,327 dolarlık cezaya çaptırılmasını ve ek olarak 14,215 dolar para cezası ödemesini talep ediyor.

Karar 26 ekimde verilecek. Güney Kore yasaları dahilinde, yasaklanmış bir maddeyi yasa dışı yollardan kullanan kişilere yaptırım uygulanabiliyor. Aynı şekilde maddeyi uygulayan kişi de ceza alabiliyor. Lee’nin maddeyi aldığı klinikte çalışanlar için de ayrı bir dava süreci işliyor. Ancak çalışanlar suçlamaları kabul etmedi. Yetkililer konuyla ilgili 2020 yılında bilgilendirilmiş ancak 2021’in mart ayında, dosyayı inceleyen bağımsız bir panel tarafından soruşturmanın durdurulması istenmişti.

Ancak yetkililer haziran ayına kadar para cezası istemiyle soruşturmayı devam ettirdi. Bunun ardından uyuşturucu madde kullanımına yönelik bir polis raporu dava sürecinin başlamasına neden oldu. Diğer yasaklanmış maddelerin aksine propofolün yasa dışı kullanımı daha düşük ihtimal taşıdığı için birçok benzer yasa dışı kullanım vakası, hapis cezasından çok para cezasıyla sonuçlandı. finansgundem.com'un derlediği bilgilere göre Lee ocak ayında rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlarından hüküm giydi ve 30 ay hapis cezası aldı.

Ağustos ayında, ülke yönetiminin devreye girmesiyle Lee’nin ülkenin “yarı iletken çip ve aşı” üretimine destek olmasının beklendiği söylenerek şartlı tahliye edildi. Lee’nin tahliyesinin ardından Samsung çip üretimi ve biyoeczacılık alanlarında, gelecek üç yıl içinde 200 milyon doların üzerinde yatırım yapacağını açıkladı.

Lee 2015 yılında Samsung’un iki şirketinin 8 milyar dolarlık birleşme sürecinde, hisse fiyatı manipülasyonu ve dolandırıcılıkla ilişkili suçlardan yargılanmıştı.

Amazon'dan 'ofise dönüş' kararı

 

Almanya'da yeni bir petrol krizi mi?

 

OECD Bölgesi Öncü göstergeler endeksi yükseldi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)