BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinSalgın psikolojisi: En çok gençleri ve çocukları sarstı!----

Salgın psikolojisi: En çok gençleri ve çocukları sarstı!

Salgın psikolojisi: En çok gençleri ve çocukları sarstı!
17 Nisan 2021 - 22:24 www.finansgundem.com

Almanya'da pandemi döneminde çocuk ve gençlerde psikolojik rahatsızlıklar arttı. Özellikle 2020'nin son döneminde depresyon, kaygı bozukluğu gibi rahatsızlıklarda artış gözlendiği belirtildi.

Almanya'da pandemi döneminde psikolojik rahatsızlıklar nedeniyle hastanelerin acil servislerine başvuran çocuk ve gençlerin sayısı artış gösterdi.

Çocuk ve genç psikiyatri kliniklerinin verilerine dayanarak Alman Die Welt gazetesinin hazırladığı habere göre, özellikle 2020'nin son çeyreğinde ağır depresyon, kaygı bozukluğu, akut intihar tehlikesi ve diğer piskolojik rahatsızlıklarda artış kaydedildi.

Konuyla ilgili olarak Die Welt'e değerlendirmelerde bulunan Tübingen Üniversitesi Çocuk ve Genç Psikiyatri Kliniği Başkanı Prof. Tobias Renner, 2020'nin son çeyreğinde acil servise hiç olmadığı kadar çok başvuru yapıldığını söyledi. Renner, acile yatışı yapılan hastaların sayısının yüzde 30 arttığını ifade etti.

Yatarak tedavi gören çocuk ve gençlerin yüzde 86'sı akut bir kriz anında geldi.

"Akut" durumların çoğunun intihar tehlikesi ile ilişkili olduğunu belirten Renner, acil olarak müdahale edilmesi gereken anoreksiya nervoza vakalarında ise bir önceki seneye göre "yüzde 100" artış olduğunu ifade etti.

Çocuklar gelecekten umutsuz

Offenburg Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Kliniği Başhekimi Reta Pelz ise "Ocak ayından bu yana yüzde 100,120 doluluk yaşıyoruz" diyerek, gözlemini paylaştı.

Ağır bir üzüntü halinden çıkamayan, yaşamaya devam etmek için bir neden görmeyen, gelecek perspektifi geliştiremeyen çocukların sayısının arttığını gözlemliyoruz.

Pelz sözlerine, "Özellikle genç kızlarda yeme bozukluklularının arttığını görüyoruz. 2020'den 2021'e bu sayı iki katına belki de üç katına çıktı. Yatarak tedavi görenlerin yüzde 40'ını bu hastalar oluşturuyor" şeklinde sürdürdü.

Berlin, Leipzig, Münih, gibi büyük şehirlerde bulunan klinikler de gazeteye benzer açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin 'pandemi psikolojisi'

Korona virüs şiddetli psikoza neden oluyor

Siyasette korona virüs depremi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)