BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemSağlık Bakanlığı'ndan tarihi geçmiş aşı iddialarına yanıt----

Sağlık Bakanlığı'ndan tarihi geçmiş aşı iddialarına yanıt

Sağlık Bakanlığı'ndan tarihi geçmiş aşı iddialarına yanıt
17 Aralık 2021 - 20:42 www.finansgundem.com

Sağlık Bakanlığı, Biontech aşılarının tarihinin geçtiğine dair iddialara yanıt verdi

Sağlık Bakanlığı, Biontech aşılarının son kullanma tarihinin geçtiği iddialarını kesin bir dille yalanladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Dünya Sağlık Örgütü onaylı Paul Ehrlich Enstitüsü tarafından Biontech aşılarının raf ömrü 9 aya çıkarılmıştır." denildi.

Tüm dünyayı 2 yıla yakın bir süredir etkisi altına koronavirüs salgınına karşı aşılama sürerken son dönemde Türkiye'de BioNtech aşılarının tarihinin geçtiği iddiaları ortaya atılıyor. Bu iddiaların ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçerek konuyla ilgili açıklama yaptı.

"GÖNÜL RAHATLIĞIYLA AŞI OLABİLİRSİNİZ"

Sağlık Bakanlığı, aşıların son kullanma tarihlerinin geçmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayarak vatandaşların gönül rahatlığıyla aşılarını olabileceklerini duyurdu.

"9 AYA ÇIKARILDI"
Son kullanma tarihi geçmiş BioNtech aşılarının vatandaşlara uygulandığına dair iddialarla ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:
Sosyal medyada ve bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan, ülkemizde son kullanma tarihi geçmiş BioNtech aşılarının vatandaşlarımıza uygulandığı iddialarına yönelik kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur. Ülkemizde pandemiyle mücadele kapsamında 2021 Mart ayında uygulanmaya başlanan BioNTech Mrna Covid-19 aşılarının raf ömrü ve stabilite çalışmaları tekrarlanarak yapılmaktadır. Bu kapsamda üretici BioNTech GmbH tarafından yapılan güncel raf ömrü çalışmaları 27 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanmıştır. Üreticinin yaptığı stabilite çalışma sonuçları Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylı Paul Ehrlich Enstitüsü tarafından onaylanmış ve 10 Eylül 2021 tarihinden önce üretilip etiketlenen BioNTech mRNA aşıları da dahil olacak şekilde söz konusu tüm aşıların raf ömrü, üretim tarihinden itibaren 9 (dokuz) aya çıkarılmıştır. Bakanlığımızca Paul Ehrlich Enstitüsü'nün aşıların raf ömrünü uzatan bu onayı doğrultusunda Aşı Takip Sistemi (ATS) üzerinden gerekli güncelleme işlemleri tamamlanmıştır. -80 derecede muhafaza edilen aşıların etiketlerini değiştirmek, soğuk zincirin bozulmasına neden olacağı için mümkün olmamaktadır. Aşıların son kullanma tarihlerinin geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Kovid-19'da bugün: 190 vefat, 18 bin 141 yeni vaka

 

Bakan Koca'dan güncel vaka haritası

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)