BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisSabancı’dan niye ayrıldılar?----

Sabancı’dan niye ayrıldılar?

Sabancı’dan niye ayrıldılar?
15 Ocak 2016 - 10:01 www.finansgundem.com

Şevket Sabancı, Sabancı Holding ile 1999 yılında yollarını nasıl ayırdığını şöyle aktardı

Esas Grubu'nun yeni mezun genç işsizlerin STK'larda çalışıp deneyim kazanmasına destek vermek için kurduğu Esas Sosyal'in ilk icraatı ‘İlk Fırsat' projesi oldu. İlk Fırsat kapsamında işbirliği yapılan 9 STK tarafından seçilen 15 genç, programın pilot yılı seçilen 2016 yılının Ocak ayında işbaşı yaptı.

Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Sabancı ve Esas Sosyal Kurucular Kurulu Başkanı Emine Sabancı Kamışlı'nın katılımı ile düzenlenen toplantıda gençler ve iş dünyası bir araya geldi.

Şevket Sabancı, ‘İlk Fırsat’ için seçilen gençlerin tanıtıldığı toplantıda ilginç anılarını da paylaşırken Sabancı Holding ile 1999 yılında yollarını nasıl ayırdığını şöyle aktardı: “Dünyada yapılan araştırmalara göre şirketler en büyük krizi 3’üncü kuşakta yaşıyor. Bunun örnekleri çok fazla. Ben de Rothschild Ailesi’ni inceledim; 5 kardeş ayrılıp kendi işlerini kurdular. Aile fertleri şirkette çok olunca; kim arabasını değiştirdi, kim tatile gitti, hepsi laf olur. Gitsinler kendi işlerinde istedikleri gibi para harcasınlar.  O dönem Sabancı Holding’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı’ydım, baktım ki, şirkette 3’üncü kuşak yönetici sayısı 13 olmuş. Çok fazla, 5’e inmesi gerektiğini savundum.” 

5 kişi önerdiğini de esprili bir dille şöyle açıkladı:
 
“5 kardeşin her birinin bir çocuğunun yönetime girmesini önerdim. Aslında biz 6 kardeşiz (Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın 1979 yılında vefat eden babası İhsan Sabancı’yı kasdediyor) ama holdingde 5 kardeş çalıştı. Ben çocuklarıma güveniyordum, demek ki onlar çocuklarına benim kadar güvenmedi.”
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)