BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRusya’nın devlet borcu harcamalarında 11 yılın rekoru ----

Rusya’nın devlet borcu harcamalarında 11 yılın rekoru

Rusya’nın devlet borcu harcamalarında 11 yılın rekoru
18 Haziran 2024 - 10:25 www.finansgundem.com

Rusya’nın devlet borcu harcamaları 519 milyar ruble (5.919.703.620,00 dolar ) 11 yılın en yüksek seviyesine çıktı

Rusya’da devlet borcunun faiz ödemeleri neredeyse bir buçuk kat arttı. Sayıştay raporuna göre, 2024 yılının ocak-mart aylarında bu amaçla 519 milyar ruble (5.919.703.620,00 dolar ) harcandı. Bu artış, en az 11 yılın en yüksek seviyesinde. Bu durumun borçlanma miktarının 26 trilyon rubleye çıkması, ekonomi genelinde faiz oranlarının yükselmesi ve ulusal para biriminin değer kaybetmesiyle ilgili olduğu belirtildi.

Uzmanlar, devlet borcunun kontrol altında olduğunu ve borç ödemelerindeki artışın ülke için bir temerrüt riski oluşturmadığını belirtiyor.

Rusya’nın borçlanma seviyesi diğer ülkelerle karşılaştırıldığında nasıl? İşte detaylar...

Devlet borcu harcamalarında hızlı artış

Sayıştay’ın bütçe uygulama raporunda yer alan bilgiye göre 2024 yılının Ocak-Mart döneminde devlet borcunun Faiz ödemeleri için federal hazineden 519 milyar ruble ayrıldı. Bu, geçen yıla göre 156 milyar ruble veya %43 oranında bir artış anlamına geliyor.

Gazetemru'da yer alan habere göre bu artış, 2013 yılından bu yana en yüksek seviyede. Karşılaştırılabilir oranlar sadece 2021 ve 2022 yıllarında (%39 ve %42) kaydedildi ve bu artışlar da devlet borcunun keskin bir şekilde artmasıyla açıklanıyordu.

Aynı zamanda, 2024 yılında borç geri ödemeleri toplam bütçe harcamalarının %5,6’sını oluşturdu. Bu oran, geçen yıl %4,7 idi.

Sayıştay raporuna göre, borç ödemelerindeki artış öncelikle iç borçlanmanın genel büyüklüğünün artmasından kaynaklanıyor. İlk çeyrekte devlet garantileri ve devlet tahvilleri (OFS) için 493 milyar ruble, dış borçlar için ise 26 milyar ruble harcandı.

Artışın nedenleri

REU G.V. Plehanov Dünya Finans Piyasaları ve Fintech Bölüm Başkanı Svetlana Frumina’ya göre, borç geri ödemelerindeki artış öncelikle sıkı para politikasıyla bağlantılı. Yüksek faiz oranları, devletin daha yüksek getiri sunan devlet tahvilleri çıkarmasına yol açıyor, bu da borç ödemelerini ve dolayısıyla borç servis maliyetini artırıyor. Frumina, 2023’ün ilk çeyreğinde %7,5 olan ana faiz oranının bugün %16’ya çıktığını hatırlattı.

Bir diğer neden de rublenin değer kaybetmesi. Bölgesel Politika Merkezi Direktörü Vladimir Klimanov, döviz borçlarının bir kısmının ödenmesinin, ruble kurundaki değişim nedeniyle önceki dönemlere göre daha pahalıya mal olduğunu belirtti. Örneğin, 2023 Mart ayında dolar 77 ruble iken, 2024 ilk çeyreğin sonunda 92 rubleye çıktı.

Tüm bu faktörler, devlet borcu faiz ödemelerinin hızla artmasına katkıda bulunuyor. Resmi tahminlere göre, önümüzdeki üç yıl içinde bu harcamaların bütçe içindeki payı neredeyse iki katına çıkacak. Finam Makroekonomik Analiz Bölüm Başkanı Olga Belenkaya da bu duruma dikkat çekti.

Faiz ödemelerine 2,4 trilyon ruble ayrılacak

Bu yıl devlet borcunun faiz ödemeleri için Maliye Bakanlığı yaklaşık 2,4 trilyon ruble ayırmayı planlıyor. Bu miktar, eğitime (1,5 trilyon) ve sağlığa (1,6 trilyon) ayrılan bütçeden daha yüksek. Başkanlık Akademisi’nden Vladimir Klimanov da bu duruma dikkat çekti.

Ancak, federal bütçenin 2024 yılına ilişkin ana parametrelerindeki planlanan değişiklikler nedeniyle bu miktar revize edilebilir. Maliye Bakanı Anton Siluanov, 17 Haziran’da bütçe ve vergi komitesinde değişiklik önerilerini sundu ve bu öneriler desteklendi. Toplam harcama 522 milyar ruble artarak 37 trilyon rubleye çıkarken, gelir tahmini 2,8 milyar ruble azalarak 35,1 trilyon rubleye indi. Sonuç olarak, bütçe açığı 1,6 trilyon rubleden 2,1 trilyon rubleye çıkacak.

Bu arada, iç borcun üst sınırı 26,6 trilyon rubleden 26,7 trilyon rubleye, dış borcun üst sınırı ise 64 milyar dolardan 63 milyar dolara indirilecek. Yenilikler, 20 Haziran’da parlamentonun alt kanadında görüşülecek.

Maliye Bakanlığı’na göre, haziran başında toplam iç borç 21,4 trilyon, dış borç ise (mayıs başı itibariyle) 52,5 milyar dolar. Toplamda 26,1 trilyon ruble (17 Haziran itibariyle Merkez Bankası kuru 88,5 ruble/dolar). İzvestiya gazetesi bu verileri doğrulamak için bakanlığa başvuruda bulundu.

Önümüzdeki yıllarda devlet borcu artmaya devam edecek çünkü bu, bütçe açığının finansmanında ana kaynak. Klimanov’a göre, ani bir bütçe fazlasına geçiş, vergi değişikliklerine rağmen beklenmiyor.

"Rusya borçlanmaya devam edebilir"

Freedom Finance Global Baş Analisti Natalya Milçakova, “Rusya’nın devlet borcu seviyesi, temerrüt riski oluşturacak kadar kritik değil. 2023 yılında borç 25,6 trilyon rubleydi ve bu GSYH’nın %15’ine tekabül ediyor. Rusya, devlet borcunun GSYH’ye oranı %20’ye ulaşana kadar borçlanmaya devam edebilir.” dedi.

Ancak Maliye Bakanlığı, borçlanmaların yüksek maliyeti, artan borç ödemeleri ve yatırımcıların düşük talebi nedeniyle borçlanmaları sınırlamayı tercih ediyor. Milçakova, bakanlığın şu anda döviz cinsinden borçlanma imkanlarının olmadığını, ancak bunun da tahvil ihraç eden bakanlık için riskleri azalttığını belirtti.

Rusya, şu anda GSYH’ye oranla en düşük devlet borcu seviyesine sahip ülkeler arasında yer alıyor. Milçakova, IMF’nin herhangi bir devlet için %80 ve üzeri borç oranını kritik olarak değerlendirdiğini hatırlattı.

REU G.V. Plehanov Dünya Finans Piyasaları ve Fintech Bölüm Başkanı Svetlana Frumina, “ABD’de borçlanma seviyesi %122’ye ulaşırken, faiz ödemeleri de katlanarak artıyor. Fransa’da bu oran %110, İtalya’da %137, Kanada’da %107, Çin’de %77, Hindistan’da %86. Bu veriler ışığında, Rusya’nın borç sürdürülebilirliğinin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Rusya’nın borç politikası dengeli ve öngörülebilir olduğunu belirten Frumina, Maliye Bakanlığı’nın sabit kuponlu araçlar çıkardığını ve bu nedenle borç ödemelerinin risklere karşı korunduğunu belirtti.

Rusya'dan istenmeyen kuruluşların çalışanlarına giriş yasağı

 

AB'nin, Rusya yaptırımları 2025'e uzatıldı

 

G7'den Rusya'ya dev tazminat talebi: 486 milyar dolar

 

Rusya Merkez Bankası'ndan tarihi seviyede yuan kredisi

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)