BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiRusya’dan Türk ihracatçılara fırsat !----

Rusya’dan Türk ihracatçılara fırsat !

Rusya’dan Türk ihracatçılara fırsat !
20 Kasım 2013 - 14:38 www.finansgundem.com

Rusya'ya yapılan ihracat için Basitleştirilmiş Gümrük hattı uygulamasına yepyeni fırsatlar sunuyor

Basitleştirilmiş Gümrük hattı uygulamasıyla, BGH sistemine hizmet verecek üç yeni gümrük kapısının yanı sıra, bürokratik kolaylıktan vergi avantajına ve Eximbank kredisine kadar bir dizi avantaj Türk ihracatçının hizmetine sunuluyor.
Rusya Federasyonu Gümrük Servisi Başkanı Andrey Belyaninov ve T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız'ın imzaladığı protokol ile uygulama 15 Kasım’da  resmen başladı.  Sistem iki ülke arasındaki ticarete hız kazandırırken, bavul ticareti başta olmak üzere, kayıtdışı ihracatın  kayıt altına alınmasını amaçlıyor.
Yapılan görüşmeler sonucu, BGH sistemine hizmet veren Moskova Vnukovo Havalimanı’na ek olarak, farklı taşıma modlarına imkan sağlayacak şekilde yeni gümrük kapıları da açılıyor. Buna göre, denizyolu ile yapılan ihracata Rusya'nın Karadeniz kıyısında bulunan Tuapse Limanı Gümrük İdaresi ile karayolu ile batıdan gelen eşya için Ukrayna sınırındaki, Triyebortniye Sınır Kapısı,  çok yakında hizmet vermeye başlayacak.
Karayoluyla doğudan gelecek eşya için de Rusya-Gürcistan sınırındaki Yukarı Lars Sınır kapısı ve buna bağlı tespit edilen terminaller 1 Ocak 2014 tarihinde hizmete açılacak.
Ayrıca alınan kararla, ticari bilgi ve belgeler, anlık olarak gümrük idareleri arasında paylaşılarak, sistemin daha hızlı ve güvenilir olması sağlanacak.Bu çerçevede, BGH kapsamındaki sevkiyatlarda güvenli paket (safe package) adı altında talep edilen belge sunma uygulamasına da  son veriliyor.
Basitleştirilmiş Gümrük Hattı kapsamında, Referans Fiyat uygulaması muafiyeti, gümrük kontrollerinde (zorunlu haller dışında) muafiyetin mutlak uygulanması konusunda mutabakat sağlandı.
Bunun yanı sıra Rusya, Türk ihraç ürünlerine uyguladığı ''Asgari Makdu Gümrük Vergisi''ni de deri ürünlerinde kaldırdı. Ayrıca ortaya çıkabilecek sorunlara hızlı çözüm bulmak amacıyla, iki ülke gümrük idareleri temsilcilerinden oluşacak bir çalışma grubu da kurulacak. Çalışma grubu sürekli temas halinde olacak ve Basitleştirilmiş Gümrük Hattı ile ilgili ihracatçılardan gelebilecek sorunlara hızlı bir şekilde çözüm üretecek.
HEDEF 100 MİLYAR DOLAR DIŞ TİCARET
Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH)  konusunda tek yetkili şirket olan Favor Trans A.Ş. Genel Müdürü Tamer Dinçşahin, BGH sistemi ile rekabet avantajı sağlandığını vurgulayarak, şunları söyledi:
“BGH deriden tekstile, kimyasaldan inşaat malzemesine, elektronikten gıdaya kadar bütün sektörlerde uygulanıyor. İki ülke arasında hedeflenen 100 milyar dolarlık dış ticaretin gerçekleştirilmesi için sistem basitleştirilmiştir. Yeni gümrük kapılarının açılması ve ihracatı kolaylaştıran yeni uygulamalar, Türk ihracatçısına yeni fırsatlar sunmaktadır. BGH sistemi ile yapılan ihracatlarda hem vergi avantajı, hem Eximbank'tan kredi imkanı sağlanmaktadır. Açılacak yeni gümrük kapıları ile ihracatçıya Rusya pazarına istediği bölgeden giriş imkanı sağlanmaktadır. Uygulama, ihracatçılarımıza yeni fırsatlar sunarken, rekabet gücünü de arttırmaktadır.”
BGH’nin  avantajları:
1 -Gümrük noktalarında öncelik. 
2 -Zamanında ve güvenli ihracat, maddi avantajın yanı sıra, pazarda rekabet     şansını arttırması.
3 -Gümrük muayenesinden muafiyet.
4 –Eximbank kredilerinden yararlanma imkanı.
5-Daha az bürokrasi, daha az belge. Eksiklik halinde evrakların sonradan tamamlanabilmesi imkanı.
6- Rusya gümrüğünde  Referans Fiyat uygulamasından muafiyet.
7- Asgari Makdu Gümrük Vergisi'nden muafiyet (Deri ürünlerinde)
8- Malların güvenli ve zamanında teslim edilmesi
9- Kurulan veri giriş sistemi, sayesinde malların nakliye sürecinin hem izlenebilmesi, hem de müşteriye teslimi, zamanında ve şeffaf bir şekilde yapılabilmesi.
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)