BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRusya'da turizme yönelik yeni vergi yolda!----

Rusya'da turizme yönelik yeni vergi yolda!

Rusya'da turizme yönelik yeni vergi yolda!
10 Temmuz 2024 - 09:45 www.finansgundem.com

Rusya'da Duma, 2025'ten itibaren tatil köyü vergisinin yerine geçecek turist vergisini onayladı.

Rusya'da turistlerden alınan tatil köyü vergisinin yerini alacak yeni turist vergisi tasarısı, Meclis alt kanadı Duma tarafından ikinci oturumda kabul edildi. Tasarı, 2025 yılından itibaren yürürlüğe girecek ve 10 Temmuz'da üçüncü oturumda son oylaması yapılacak.

Yeni düzenlemeyle birlikte yerel yönetimlere, kendi yasaları çerçevesinde turist vergisi uygulama yetkisi verilecek. Bu kapsamda, Moskova, St. Petersburg ve Sivastopol şehirlerinde vergi, bu bölgelerin kendi yasalarına göre, Sirius federal bölgesinde ise temsilci organın belirlediği düzenlemelere göre uygulanacak.

2029 yılına kadar her yıl artacak

Vergi oranları mevsim ve konaklama tesislerinin kategorisine göre değişebilecek, ancak Vergi Kanunu’nda belirlenen sınırları aşamayacak. 2025’te oteller ve diğer konaklama yerlerindeki hizmetlerin maliyetinin yüzde 1’i kadar olacak bu vergi, 2029 yılına kadar her yıl yüzde 1 artırılacak. 2029’dan itibaren ise bu oran yüzde 5’i geçmeyecek.

Gazetemru'da yer alan habee göre, en düşük vergi miktarı günlük 100 ruble olarak belirlenmiş. Vergi dönemi ise üç ay olacak ve bu vergiyi geçici konaklama hizmeti veren kuruluşlar ve vatandaşlar ödeyecek. Vergi, otellerin ve diğer konaklama tesislerinin bulunduğu yerdeki bütçeye gidecek.

Bazı vatandaşlar vergiden muaf tutulacak

Bazı ayrıcalıklı vatandaş kategorilerinin konaklama maliyeti turizm vergisine dahil edilmeyecek. Bu kategoriler arasında Sovyetler Birliği ve Rusya Federasyonu kahramanları, Büyük Anavatan Savaşı ve özel askeri operasyona katılanlar, askeri operasyon gazileri ve engelliler var. Yerel makamlar bu listeleri genişletebilecek.

Vergi sistemini iyileştirmek amacıyla Vergi Kanunu’nda yapılan bu değişiklikler, Duma tarafından desteklendi.

Mevcut yasalar, 2024 sonuna kadar sadece Kırım Cumhuriyeti, Altay, Krasnodar ve Stavropol Krayları, St. Petersburg ve Sirius’ta tatil köyü ücreti ödeme denemesine izin veriyor. Bu ücreti ödeyenler, konaklama tesislerinde bir günden fazla kalan yetişkinler. Krasnodar Krayı’nda günlük ücret 30 ruble (Soçi’de 50 ruble), Altay Krayı ve Sirius’ta 50 ruble. Stavropol Krayı ve Kırım’da bu ücret 11 Mart 2022’den beri uygulanmıyor.

Rusya'da turizm aşamalı olarak açılıyorRusya'da turizm aşamalı olarak açılıyor

 

Rusya'da turların yüzde 40'ı Türkiye'yeRusya'da turların yüzde 40'ı Türkiye'ye

 

Rusya'da turizm sektöründe alarmRusya'da turizm sektöründe alarm

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)