BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaBankacılıkRusya'da bankaların sorunlu borçları giderek artıyor----

Rusya'da bankaların sorunlu borçları giderek artıyor

Rusya'da bankaların sorunlu borçları giderek artıyor
24 Mart 2023 - 12:34 www.finansgundem.com

Rusya’da standartlara uygun olarak raporlanmayan potansiyel sorunlu kredilerin hacmi artış gösteriyor.

Rusya’da faaliyet gösteren kredi derecelendirme bürosu Expert RA verilerinde, standartlara uygun olarak raporlanmayan potansiyel sorunlu kredilerin hacminin 700 milyar rubleye ulaştığı açıklandı. Bu miktarın 1 Ocak 2023 itibariyle bankacılık sektörünün sermayesinin yüzde 6’sını temsil ettiğine değinen Expert RA’nın banka derecelendirme müdürü Ksenia Yakushkina, analistlerin Batı’nın yeni sektörel yaptırımlarının başka bir borçlu grubunu vurabileceğini ve bunun da kaydedilmemiş kötü borçların miktarında bir artışa neden olacağını göz ardı etmediklerini söyledi.

RBK’ya konuşan Yakushkina, konu hakkında yaptık açıklamada, yaptırım baskısının ılımlı bir şekilde genişlemesiyle, kredi borçlarında önemli bir artışın beklenmediğini kaydederken, öte yandan bir diğer kredi derecelendirme bürosu Scoring tarafından yapılan açıklamada, ocak ayında Rusların ödemesini 90 günden fazla geciktirdiği konut kredisi sayısının Mayıs 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı bildirilmişti.

Gayrimenkul alımı için alınan, ancak ödemesi geciktirilen konut kredisi sayısı 30 bin 400 adede ulaşırken, vadesi geçmiş konut kredisi sayısının Ocak 2023 döneminde yüzde 9,3 arttığı vurgulandı.

2022 yılının aynı dönemine göre sorunlu ipoteklerde büyüme yüzde 15,4 olurken, ayrıca, belirtilen dönemde vadesi geçen konut kredisi tutarı Ocak 2022’ye göre yüzde 11, yıllık bazda ise yüzde 12 artarak 63,1 milyar rubleye ulaştı.

Konuyla ilgili açıklama yapan şirketin CEO’su Oleg Lagutkin, ipotek borçlarının sayısındaki artışı kredilerdeki büyümeye bağlarken, aralık ayında verilen konut kredilerinin rekor kırdığını hatırlattı. (Gazetemru)

Raiffeisen Bank’a Rusya’dan çekil baskısı

 

Rusya'dan ihracat kısıtlaması

 

AB, Rusya'ya 11'inci yaptırım paketini hazırlıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)