BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRusya Maliye Bakanı Siluanov: Temerrüt ilan etmeyeceğiz, paramız var----

Rusya Maliye Bakanı Siluanov: Temerrüt ilan etmeyeceğiz, paramız var

Rusya Maliye Bakanı Siluanov: Temerrüt ilan etmeyeceğiz, paramız var
18 Mayıs 2022 - 14:07 www.finansgundem.com

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, tahvil ödemeleri için gerekli paraya sahip olduklarını belirterek, “Temerrüt ilan etmeyeceğiz, paramız var. Eğer Batılı sistemler bize kapalı olursa yabancılara son seçenek olarak rubleyle ödeme yaparız.” dedi.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, başkent Moskova’da düzenlenen “Yeni ufuklar” adlı etkinlikte yaptığı konuşmada, Rus ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın yaptırımlarda ilk şoku atlattığını belirten Siluanov, “Evet ekonomimizde düşüş olacak. Ekonominin tüm bu kısıtlamalara tepki vermemesi olanaksızdı. Ancak destek önlemleri almasaydık düşüş daha sert olurdu. İlk şoku atlattığımızı düşünüyoruz ancak yine de ilave yaptırım paketleri hazırlıyorlar.” diye konuştu.

Siluanov, teknoloji alanında uygulanan kısıtlamaları aşmanın zaman alacağına işaret ederek, “Ancak makul bir bütçe ve mali politikayla ilave yaptırımlara direnç sağlayacağız ve mali bağımsızlığımızı muhafaza edeceğiz. Duvarlar örüp kendimizi içerisine kapatmayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın temerrüde düşme tehlikesiyle ilgili de konuşan Siluanov, “Temerrüt ilan etmeyeceğiz, paramız var. Eğer Batılı sistemler bize kapalı olursa yabancılara son seçenek olarak rubleyle ödeme yaparız.” yorumunda bulundu.

Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle, Rusya’nın vadesi gelen dış borçlarına yönelik temerrüde düşme ihtimali endişe yaratmıştı.

Rusya Maliye Bakanlığı, 29 Nisan’da, vadesi gelen eurobond ödemesi için dolar cinsinden ödeme yapabildiğini bildirmişti.

ABD yönetiminin Rusya’nın gelecekte gerçekleştireceği tahvil ödemeleriyle ilgili nasıl bir yol izleyeceği ise henüz bilinmiyor.

40 milyar dolar tahvil ödemesi bulunuyor

Yaptırımlar nedeniyle ABD finans kuruluşları şubat ayından beri Rus tahvillerinde alım satım işlemi gerçekleştiremiyor. Ancak kupon ödemeleri için istisna getirilmişti. Böylece Rusya rezervlerini kullanarak dolar cinsi ödemelerini yapabilmişti.

Biden yönetimi, Rusya'nın tahvil ödemelerini yapmasına imkan sağlayan ve süresi 25 Mayıs'ta dolacak muafiyeti uzatmamayı değerlendiriyor ancak şu ana kadar alınmış bir karar yok.

1917 Ekim Devimi'nden bu yana hiç temerrüde düşmeyen Rusya'nın 40 milyar dolar tutarında uluslararası tahvil ödemesi bulunuyor. Ülke geçen ay temerrüde düşmemek için vadesi gelen ödemelerini yapmaya başlamıştı.

ABD, Rusya'nın tahvil ödemelerini engellemeyi değerlendiriyor

 

Rusya'ya yaptırımların sayısı 10 bini geçti

 

Rusya'dan 95,8 milyar dolar cari fazla

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)