BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaKripto ParalarRusya, dolar yerine dijital varlık kullanmayı değerlendiriyor----

Rusya, dolar yerine dijital varlık kullanmayı değerlendiriyor

Rusya, dolar yerine dijital varlık kullanmayı değerlendiriyor
19 Ekim 2021 - 15:39 www.finansgundem.com

Rusya dedolarizasyon çalışmalarını sürdürürken, Rusya Dışişleri Bakanlığı iddiaya göre ABD dolarının yerini yalnızca geleneksel itibari paralarla değil, dijital paralar ile de almayı planlıyor.

Rusya dedolarizasyon çalışmalarını sürdürürken, Rusya Dışişleri Bakanlığı (MFA Russia) iddiaya göre ABD dolarının yerini yalnızca geleneksel itibari paralarla değil, dijital paralar ile de almayı planlıyor.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Pankin, salı günü yerel haber ajansı Interfax ile yaptığı röportaj sırasında ülkenin Rusya'nın uluslararası rezervlerinde ve yabancı ortaklara yapılan ödemelerde ABD dolarının payını azaltma planlarını yineledi.

Bakan yardımcısı, MFA Russia'nın doların yerine "bazı dijital varlıkları" koyma ihtimalini de elemediğini açıkladı:

“ABD dolarının yerine uzun vadede hem ulusal hem de bölgesel diğer para birimlerini, ayrıca dijital varlıkları koymak da mümkün.”

Pankin, böyle bir değişim için hükümetin ciddi bir çaba göstermesi, ülkeler ve işletmeler arasındaki kurulu iş birliği modellerini yeniden inşa etmesi ve yeni ödeme sistemleri için yeni mekanizmalar oluşturması gerektiğini ekledi.

Yetkili, Rusya'nın dedolarizasyon seferberliğinin ABD hükümeti tarafından uygulanan yaptırımların sebep olduğu zorluklardan kaçınma çabaları uyarınca başlatıldığını belirtti.

Pankin, “Dolar ile yapılan ödemeler, Amerikan bankaları ve ödeme sisteminden geçiyor. Böylece Washington, şüpheli gördüğü tüm işlemleri engelleyebiliyor," diye açıkladı. Bakan yardımcısı, Rus hükümetinin avro veya diğer para birimleriyle bu tür sorunlar yaşamadığını, bu nedenle diğer para birimleri için benzeri önlemler almayı planlamadığını belirtti.

Rusya, 186 milyar dolarlık ulusal refah fonunda doların payını azaltmayı birkaç yıldır düşünüyor. Yerel yetkililer, Çin yuanı birikimlerini önemli ölçüde artırmayı ve altına yatırım yapmayı planlıyor.

Rusya, kripto paraları yasaklamayacak

 

El Salvador, Bitcoin'in IMF görüşmelerini etkilemesini beklemiyor

 

Fransa kripto varlıkları test ediyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)