BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiRusya, Çin ve Hindistan'a enerji satışından 24 milyar dolar kazandı----

Rusya, Çin ve Hindistan'a enerji satışından 24 milyar dolar kazandı

Rusya, Çin ve Hindistan'a enerji satışından 24 milyar dolar kazandı
06 Temmuz 2022 - 14:14 www.finansgundem.com

Rusya, Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından sadece üç ay içinde Çin ve Hindistan'a enerji satışından 24 milyar dolar gelir elde etti.

Son gümrük verilerine göre Çin, Mayıs ayının sonuna kadarki üç ayda Rus petrol, gaz ve kömürüne 18,9 milyar dolar harcadı. Bu rakam, bir önceki yılın neredeyse iki katına işaret ediyor.

Hindistan ise aynı dönemde, bir önceki yılın değerinin beş katından fazlası olan 5,1 milyar dolar harcadı.

Bloomberght'te yer alan habere göre bu veriler, 2021'deki aynı aylara kıyasla her iki ülkeden ekstra 13 milyar dolardan fazla gelir elde edildiği anlamına geliyor.

Yasaklar, enerji fiyatlarının yükselmesine neden oldu ve büyük ekonomilerin resesyon tehdidiyle karşı karşıya kalmasına neden olan enflasyonu körükledi.

Savaş başladığından beri Rus enerji akışını izleyen Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi baş analisti Lauri Myllyvirta, “Çin, Rusya'nın boru hatları ve Pasifik limanları aracılığıyla ihraç edebileceği her şeyi zaten satın alıyor. Hindistan, Avrupa'nın artık istemediği Atlantik'ten gelen kargoların ana alıcısı oldu.” şeklinde konuştu.

Rusya'nın alıcıları cezbetmek için sunduğu küresel ölçütte yapılan yüksek indirimler hesaba katılsa bile, enerji fiyatları geçen yılın bu zamanında olduğundan çok daha yüksek olduğu için bu çılgınlığın yakın zamanda sona ermesi pek olası değil.

Myllyvirta, hacim bazında Çin'in ithalatının Haziran’da yavaş biçimde artmaya devam ettiğini, Hindistan'ın Avrupa Birliği'nin Rus petrolüne yönelik yasağının yürürlüğe girmesinin önümüzdeki aylarda alımlarını daha da artırmaya teşvik edebileceğini söyledi.

Myllyvirta'nın araştırmasına göre, Çin ve Hindistan bu yıl toplam satışlar açısından hala Avrupa’nın gerisinde kalıyor. Bununla birlikte, kömür ve petrol ithalat yasaklarının yürürlüğe girmesi ve Rusya'nın bazı Avrupalı ​​alıcılara gaz arzını kesmesi nedeniyle Avrupa'nın alımları azalmaya devam edecek.

Rusya savaş ekonomisi için yasa çıkarıyor

 

Rusya, Ukrayna'dan tahıl ihracatı için anlaşma imzaladı

 

Guindos: Rusya gazı keserse Euro Bölgesi resesyona girebilir

 

Japonya Rus gazına muhtaç

 


 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)