BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRusya bankalara yaptırım yapan ülkelere karşı harekete geçti----

Rusya bankalara yaptırım yapan ülkelere karşı harekete geçti

Rusya bankalara yaptırım yapan ülkelere karşı harekete geçti
09 Ağustos 2022 - 09:11 www.finansgundem.com

Putin imzaladı: Bankalar, varlıklarını donduran ülkelerin para birimlerindeki işlemleri askıya alabilecek.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, banka mevduat anlaşmaları kapsamındaki döviz yükümlülüklerinin ve yabancı kuruluşlar tarafından ihraç edilen tahviller kapsamındaki yükümlülüklerin yerine getirilmesine yönelik geçici prosedüre ilişkin bir kararname imzaladı.

Resmi hukuki bilgi portalında yayınlan belgeye göre, yaptırımların uygulanmasının ardından yurtdışındaki döviz varlıkları dondurulan Rus bankaları, kısıtlayıcı tedbirler kaldırılıncaya kadar bu para birimindeki yükümlülüklerini askıya alabilecek. Aynı zamanda fonların aktarılması ve ödenmesinin de dondurulabileceği kaydedildi.

Buna ek olarak artık Rusya Merkez Bankası’na yaptırım uygulanan bankalara döviz cinsinden yapılan transferler için azami komisyon miktarını belirleme hakkı tanınacak. Merkez bankası ayrıca para biriminin ihraççısına bağlı olarak risk primlerini de belirleyebilecek.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada “Tüzel kişilere yabancı para cinsinden kullandırılan kredilere ilişkin genel giderlerin, para birimini veren kuruluşa göre dost veya dost olmayan ülkelere bağlı olarak farklılaştırılması planlanmaktadır” denildi.

Aynı zamanda, borçlunun yükümlülüklerini yerine getirmek için yabancı para cinsinden geliri olup olmamasına bağlı olarak ek ücretlerin tutarları da farklılık gösterecek.

Kararnameye göre, yaptırım uygulanan şirketler, yurt dışı yerleşiklere Eurobond yükümlülüklerini karşılamak için özel “D” tipi hesapları açabilecek.

Temmuz ayı sonlarında Forbes, Rusya Merkez Bankası’nın piyasa katılımcılarıyla, Moskova Borsası’nda bu para birimlerinin alım satımının askıya alınması durumunda dolar ve euro döviz kurunu şekillendirecek bir mekanizma üzerinde görüştüğünü aktarmıştı. Bu durum, Ulusal Takas Merkezi’nin yaptırımlara maruz kalması halinde gerçekleşebilir.

Rusya'nın Ulusal Refah Fonu rezervleri 200 milyar dolara çıktı

 

Bankaların Rusya zararı 7 milyar euro

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)