BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemRusya: ABD'yi sorumlu olmaya çağırıyoruz----

Rusya: ABD'yi sorumlu olmaya çağırıyoruz

Rusya: ABD'yi sorumlu olmaya çağırıyoruz
11 Ocak 2022 - 03:14 www.finansgundem.com

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Ryabkov, ABD'ye güvenlikle ilgili müzakerelerde "sorumlu olma" çağrısında bulunarak, "Olası yüzleşme risklerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor." dedi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleşen ABD ve Rusya arasındaki güvenlikle ilgili görüşmeleri ardından basın toplantısı düzenledi.

Görüşmenin, "zor", "profesyonel" olduğunu ve uzun sürdüğünü dile getiren Rybakov, Rusya'nın ABD ile NATO'ya çeşitli güvenlik garantileriyle ilgili teklifler ilettiğini anımsattı.

Bu tekliflerin ABD ile görüşmede ele alındığını aktaran Ryabkov, "Bizde, Amerikan tarafının Rusya'nın tekliflerini çok ciddiye aldığı ve bu teklifler üzerinde derinden çalıştığı yönünde izlenim oluştu." dedi.

"AMERİKALILARA TEKLİFLERİMİZİN İÇERİĞİNİ SUNDUK"

Ryabkov, "Amerikalılara, ayrıntılı şekilde tekliflerimizin içeriğini ve mantığını sunduk. Neden, NATO'nun genişlememesine dair yasal garantilerin alınmasının kesin zorunluk olduğunu, Rus sınırlarının yanında, topraklarımızdaki hedefleri vurabilecek silahların konuşlandırılmayacağına dair yasal garantileri almak istediğimizi ve NATO'nun 1997 itibarıyla NATO'ya üye olan ülkeleri maddi anlamda keşfetme çizgisinden vazgeçmesi gerektiğini anlattık. Bizim için gerekli ve vazgeçilmez bu 3 kilit yönde gelişme olmadan, diğer konulardaki çalışmanın önemli olmasıyla birlikte soru işareti olacak." diye konuştu.

Görüşmenin "iş odaklı olmasının umut verici olduğunu" belirten Ryabkov, "Ancak en önemli konular hala geçerlidir. Amerikan tarafının, bu sorunları bize uygun şekilde çözmenin zorunlulukları konusunda anlayışa sahip olduğunu görmüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Güvenlik garantileri ile ilgili ABD ve NATO ile anlaşma konusunda zeminin olduğu görüşünü paylaşan Ryabkov, diyaloğun ve çalışmaların sürdürülmesinden yana olduklarını dile getirdi.

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırma gibi planların olmadığına dikkati çeken Ryabkov, bunu Amerikan tarafına anlatmaya çalıştıklarını söyledi.

"ABD'Yİ SORUMLU OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

12 Ocak'ta Belçika'nın başkenti Brüksel'de NATO-Rusya Konseyi ve 13 Ocak'ta ise Avusturya'nın başkenti Viyana'da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantılarının yapılacağına dikkati çeken Ryabkov, bu toplantıların sonuçlarına göre hareket edileceğini söyledi.

Bu görüşmelerin aylarca sürmemesi gerektiğini vurgulayan Ryabkov, "ABD'yi bu durumda sorumlu olmaya çağırıyoruz. Olası yüzleşme risklerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Ryabkov, bir sonraki tur görüşmelerin yapılıp yapılmayacağı konusunun en kısa zamanda netleşeceğini söyledi.

"NATO'NUN GENİŞLEMESİ RUSYA İÇİN TEHDİT"

NATO'nun genişlemesinin Rusya'nın ulusal güvenliğini tehdit ettiğini belirten Ryabkov, "Durum o kadar tehlikeli seviyeye geldi ki, bu temel meseleyi artık erteleme imkanımız yok." dedi.

Rusya ve ABD arasında güvenlik konularıyla ilgili yaklaşımlarında farklılıkların olduğuna işaret eden Ryabkov, "Ne yazık ki ilkesel yaklaşımlarımızda büyük farklılıklar var, Rusya ve ABD bazı açılardan ne yapılması gerektiği konusunda zıt görüşlere sahip. Fakat bu, bazı konularda gelecekteki görüş paylaşımları ve muhtemelen ilerleme için belli temel olmadığı anlamına gelmez. Bu, ancak NATO'nun genişlemesinin önlenmesi için yasal güvenlik garantileri ve diğer konularda bir çözüm bulunursa mümkün olacak." ifadelerini kullandı.

"TATBİKAT DÜZENLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Rusya'nın askeri tatbikat düzenlemeye devam edeceğini vurgulayan Ryabkov, şu şekilde devam etti:

"NATO kendi güvenliğini önemsediği gibi, biz de güvenliğimizi önemsiyor ve uygun gördüğümüz şeyi yapıyoruz. Bununla birlikte, elbette, bu konuda rakiplerimiz ne derse desin, silahların kontrolü ve yayılmasının önlenmesi konusunda tüm yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz."

ABD Dışişleri: Rusya'nın bazı önerilerine karşı çıktık

 

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)