BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiRusların reel ücretlerinde artış ----

Rusların reel ücretlerinde artış

Rusların reel ücretlerinde artış
03 Haziran 2023 - 13:08 www.finansgundem.com

Rosstat, Rusların mart ayında reel ücretlerin yıllık bazda yüzde 2,7 arttığını bildirdi. Sektör bazında ücret artışının dinamikleri göz önüne alındığında, en büyük büyümenin imalat sanayinde gözlemleniyor.

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, mart ayında ülkedeki reel ücretlerin yıllık bazda yüzde 2,7 arttığını açıklarken, şubat ayına kıyasla artışın yüzde 9,1 olduğunu bildirdi.

Mart 2023 döneminde ülkedeki işletmeler tarafından çalışanlarına sağlanan aylık ortalama ücret 71 bin 334 ruble olarak kaydedilirken, nominal ücretlerdeki artışın geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,3 olarak gerçekleştiği, 2023’ün ilk çeyreğinde ise genel olarak nominal ücretlerin 2022 yılının aynı dönemine göre yüzde 10,7 arttığı vurgulandı.

Nisan ayında konuşan Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Reshetnikov, 2023’te reel ücretlerdeki artışın yüzde 5’ten fazla olacağını bildirmişti.

Rosstat’ın açıkladığı güncel verileri değerlendiren Plekhanova Rusya Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Elena Egorova, Rosstat’ın yayınladığı verilerin daha önce hükümet tarafından belirtilen rakamları doğruladığını kaydederken, “Sektör bazında ücret artışının dinamikleri göz önüne alındığında, en büyük büyümenin imalat sanayinde gözlemlendiğini söyleyebiliriz. Tekstil sektöründe maaş artışı geçen yılın mart ayına göre yüzde 39,5  şubat ayına göre ie yüzde 29,8 ile dikkat çekiyor. Eğitim sektöründe reel ücretlerdeki artış yüzde 12, tarımda yüzde 10,9 olarak kaydediliyor”dedi.

Egorova, ulaşım ve yük taşımacılığı faaliyetleri ile birlikte sağlık ve sosyal güvenlik kurumlarında da ücret artışlarının görüldüğünü vurgularken,  ücret artışında en küçük büyümenin ise finans ve sigorta kuruluşlarının faaliyetlerinde kaydedildiğini aktardı.

Uzman, ücretlerdeki artışın emekli maaşlarında yapılan zam ve sosyal yardımlarla da arttığına değinirken, ülkedeki ekonomik toparlanmanın bir diğer göstergesini istihdam ve işsizlik olarak adlandırdı.

Son veriler dikkate alındığında ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre istihdam yüzde 1,9 artarken işsizlik ise yüzde 15,5 azaldı.

Egorova, bütün verilerin Rusların yaşam standardının kademeli olarak yükseldiğini gösterdiğinin altını çizerken, bu yükselişin de mal ve hizmetlere olan talebin artmasına yol açacağını, dolayısıyla ekonomik göstergelerin büyüme eğiliminde olacağını sözlerine ekledi.

Japonya'da reel ücretlerde 8 yılın en büyük düşüşü

Almanya’da reel ücretlerde rekor düşüş

Reel ücretler küresel çapta düşüyor

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)