BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaMakro EkonomiResmi Rezerv Varlıkları'nda yükseliş kaydedildi----

Resmi Rezerv Varlıkları'nda yükseliş kaydedildi

Resmi Rezerv Varlıkları'nda yükseliş kaydedildi
28 Mayıs 2021 - 10:04 www.finansgundem.com

TCMB verilerine göre Resmi Rezerv Varlıkları yüzde 1,5 artarak 88 milyar dolar oldu

TCMB açıklaması şöyle:

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 1,5 artarak 88 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 1,6 azalarak 45,5 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 5,1 artarak 40,9 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 1 artarak 27 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu tutarın yaklaşık 21,6 milyar ABD doları anapara, 5,4 milyar ABD doları faizden oluşmaktadır. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 60,7 milyar ABD doları olup, söz konusu tutarın 21,2 milyar ABD doları bir ay vadelidir.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalarak 45,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

İhracatta artış yüzde 100'ü aştı

Hizmet Üretici Fiyat Endeksi yıllık bazda yükseldi

Ekonomiye güven azaldı

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)