BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSigorta - BES ve HayatResmi Gazete'de duyuruldu: İzin ve lisansları iptal edilecek----

Resmi Gazete'de duyuruldu: İzin ve lisansları iptal edilecek

Resmi Gazete'de duyuruldu: İzin ve lisansları iptal edilecek
16 Ekim 2021 - 20:06 www.finansgundem.com

Geri dönüşüm tesislerinde, işletmeci tarafından "kasten" yangın çıkarıldığının tespit edilmesi durumunda tesisin çevre izin ve lisans belgeleri iptal edilecek. Bu işletmeler, 3 yıl tekrar çevre izin ve lisans başvurusu yapamayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, "Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, çevresel etkileri olan faaliyet ve işletmeler için bütüncül yaklaşım çerçevesinde kirliliğin önlenmesi, azaltılması ve kontrolü amacıyla çevre izin ve lisans belgesi verilmesine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Geri kazanım tesislerine  "çevre lisansı" alma şartı getirildi

Yönetmelikte yer alan çevre lisans konularıyla ilişkili geçen hafta "Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesislerinin Genel Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin" yürürlüğe girmesi ile uygulamada boşluk yaşanmaması için izin lisans yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Değişiklik kapsamında ek listelerdeki faaliyet türleri, terminolojileri, limit ve eşik değerleri güncellendi.

Buna göre, Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yer alan inşaat ve yıkıntı atıkları geri kazanım tesislerine, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde "çevre lisansı" alma şartı getirildi.

Kasten yangın çıkardığı tespit edilirse belgeleri iptal olacak

Ayrıca Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği'ne tabi tesislerden de il müdürlüklerine yapacakları uygunluk başvuru aşamasında, Sıfır Atık Yönetmeliği'ndeki yükümlülüklerini yerine getirmesi istenecek.

Yönetmeliğe, son dönemde sıkça karşılaşılan geri dönüşüm tesislerinde meydana gelen yangınlara ilişkin hükümler de eklendi.

Bu kapsamda geri dönüşüm tesislerinde çıkan yangınlara ilişkin soruşturma ve raporlarda yangının işletmeci tarafından kasten çıkarıldığının tespiti durumunda izin ve lisans belgeleri iptal edilecek. Bu işletmeler, 3 yıl süreyle tekrar çevre izin ve lisans başvurusunda bulunamayacak.

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • YORUM17 Ekim 2021 13:46

    Son dönemde kağıt toplayıcıları ile ilgili gündem tamamen siyasi olarak kamuoyunda tartışıldı ve malesef siyasi yaklaşımlar ise herdaim çözümsüzlüğe ve akıldışılığa mahkumdur. Kimisi duygu sömürüsü yaptı kimisi demagoji yaptı ve bunun üzerinden puan toplamaya çalıştı,İstanbul gibi bir dünya kentinde günün hemem her saatinde arkalarında koca çuvallarla ortalıkta gezinen sözümona kağıt toplayıcıları hoş olmayan görüntüye sebep olmaktadır. Böyle başıboşluk olmaz bu götüntüler istanbul a yakışmaz, Çözüm ise şu olmalı; dokunmayalım herkes ekmeğinin peşinde diyorsak bu kişiler mutlala kayıt altına alınmalı, bu kişilere görevli kartı çıkartılmalı, belirlenen saatler dışında kesinlikle izin verilmemeli, öyle her önüne gelene ve günün her saatinde buna izin verilmemelidir. Ortak akıl ise en iyi çözüm yoludur. İşte belediyelerimizin dolayısı ile şehirlerimizin ve ülkemizin yegane sorunu ise ortak akıldan yoksun olmaları.

  • Aktrol16 Ekim 2021 20:46

    Adamımsan tamam. adamım deılsen kasten yaptın biliyorum :D