BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaRBA faiz oranını değiştirmedi----

RBA faiz oranını değiştirmedi

RBA faiz oranını değiştirmedi
18 Haziran 2024 - 09:42 www.finansgundem.com

Avustralya Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, gösterge faiz oranı 2023 yılı Kasım ayından bu yana bulunduğu %4,35 seviyesinde sabit kaldı.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), bugün sonuçlanan politika toplantısında faiz oranında değişikliğe gitmezken, süregelen enflasyon riskleri konusunda uyarıda bulunmaya devam etti; Fiyat baskılarının önümüzdeki aylarda inatla yüksek kalması halinde faiz oranının daha da artırılabileceği olasılığını açık bıraktı.

RBA'dan yapılan açıklamaya göre, gösterge Faiz oranı 2023 yılı Kasım ayından bu yana bulunduğu %4,35 seviyesinde sabit kaldı. Piyasa beklentisi de faizde bir değişiklik olmayacağı yönündeydi.

RBA Para Politikası Kurulu tarafından yapılan değerlendirmede, "Enflasyon düşüyor ancak bu daha önce beklenenden daha yavaş gerçekleşiyor ve yüksek kalıyor." ifadesine yer verildi.

Kurul, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde hedef aralığa gelmesinin biraz zaman alacağını tahmin etti ve son verilerin karışık olsa da, enflasyona yönelik yukarı yönlü risklere karşı uyanık kalma ihtiyacını güçlendirdiğini belirtti.

Değerlendirmede, RBA'nın Avustralya'nın enflasyon görünümü konusunda son derece temkinli olmaya devam ettiği ve temmuz ayı sonunda açıklanacak ikinci çeyrek enflasyon verilerinin politikanın daha da sıkılaştırılmasını tetikleme potansiyeline sahip olduğu ifade edildi.

RBA Başkanı Michele Bullock, kararın açıklanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, politika toplantısında faiz artırımının tartışıldığını ancak faiz indiriminin görüşülmediğini söyledi. Başkan, politika yapıcıların inatçı enflasyon risklerine karşı daha "uyanık" olduklarını belirtti.

RBA, yapışkan enflasyon sorunuyla uğraşırken aynı zamanda ekonomik aktivitenin yavaşladığının ve tüketici harcamalarının zayıf olduğunun da farkında. Yüksek faiz oranlarının emtia açısından zengin ekonomi üzerinde açık bir etkisi var ve hizmet enflasyonu alanında kiralar ve elektrik maliyetleri gibi şeyler sürekli olarak yüksek kalıyor.

RBA'nın Mayıs ayında yayınlanan tahminleri, enflasyonun 2025'in ikinci yarısında %2-3 hedef aralığına ve 2026'da orta noktaya döneceği yönündeydi. Ancak o tarihten bu yana, GSYH'deki yavaş büyüme, işsizlik oranındaki artış ve ücretlerdeki artışın beklenenden yavaş olması da dahil olmak üzere ekonomik aktivitedeki ivmenin zayıf olduğuna dair göstergeler mevcut.

Avustralya ekonomisinde çeyreklik büyüme durma noktasında

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)