BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemPutin: Rusya ve Belarus'un gübre ihtiyacı için tedbir alınacak----

Putin: Rusya ve Belarus'un gübre ihtiyacı için tedbir alınacak

Putin: Rusya ve Belarus'un gübre ihtiyacı için tedbir alınacak
25 Haziran 2022 - 21:47 www.finansgundem.com

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile buluşan Rusya lideri Vladimir Putin, Belarus ile dünya gübre piyasasında müşterilerinin tüm ihtiyacını karşılamak için kendilerine bağlı olan tüm önlemleri alma konusunda anlaştıklarını duyurdu.

Görüşmenin başında yaptığı konuşmada Vladimir Putin, Rusya ve Belarus'un dünya piyasasının en büyük gübre tedarikçisi olduğunu anımsattı.

Dünya piyasası ve sürekli müşterilerin gübre ihtiyaçlarının karşılanması konusunu görüşmek istediğini söyleyen Rusya Devlet Başkanı Putin, dünya gübre ticaretinin yüzde 15'ine, bazı gübre türleri için de yüzde 25 pazar payına sahip olduklarını belirtti.

'Tüm önlemleri alma konusunda anlaştık'

Putin, "Gübre eksikliği elbette gelecek yılki hasat beklentilerini azaltıyor. Bütün bunlar çok üzücü. Biz ve sizinle (Belarus ile) tüketicilerimizin, müşterilerimizin taleplerini karşılamak için bize bağlı olan her şeyi yapma ve tüm önlemleri alma konusunda anlaştık" dedi.

Rusya ve Belarus'un, tahıl sevkiyatıyla ilgili sorunlarının olmadığını savunan Rus lider, müşterilerin ihtiyacını gidermek için lojistik konusunu detaylı ele almak gerektiğini ifade etti.

Putin: Geçen yıl dünya pazarına 40 milyon ton tahıl tedarik ettik

Rusya'nın geçen yıl dünya pazarına 40 milyon ton tahıl tedarik ettiğini söyleyen Putin, gelecek yılki hasat dönemine kadar 50 milyon tondan fazla teslimat yapmaya hazır olacaklarını dile getirdi. Putin, Belarus'un tahıl üretimini bu yıl artırdığını bildirdi.

'Belarus ordusunda bulunan Su-25 uçakları Rusya'da modernize edilsin' teklifi

Rusya ve Belarus'un güvenliği konusunda da görüşlerini kaydeden Putin, "Avrupa'da ABD'nin 200 nükleer taktik mühimmatı var, çoğunluğu atom bombası. Bu 200 mühimmat, NATO üyesi 6 Avrupa ülkesinde bulunuyor. Bunların kullanılması için 257 uçak hazırlandı. Bu uçaklar sadece Amerikan değil, bahsettiğim ülkelerin de uçakları" ifadelerini kullandı.

Putin, ABD ve diğer NATO ülkelerinin, sınırları yakınında nükleer silahlarla uçuş eğitimine misilleme yapılmasına gerek olmadığını belirterek, Belarus ordusunda bulunan Su-25 uçaklarının Rusya'da modernize edilmesini teklif etti.

Kaliningrad meselesi

Belarus'taki gübrelerin satışı için Rusya'nın St. Petersburg'da tahsis ettiği limandan dolayı memnuniyetini dile getiren Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, zamanla tahsis edilen yerin genişletilmeye ihtiyacı olup olmayacağını göreceklerini belirtti.

Litvanya'nın, Rusya'nın Kaliningrad bölgesini izole etmek için Belarus üzerinden bu bölgeye geçişi durdurma planı yaptığını ifade eden Lukaşenko, "Bu bir tür savaş ilan etmeye benziyor. Bu tür şeyler modern koşullarda kabul edilemez" diye konuştu.

Belarus, ABD ve NATO uçaklarının nükleer faaliyetlerinden çok endişeli

ABD ve NATO uçaklarının, sınırları yakınında nükleer savaş başlığı ve nükleer yük eğitim uçuşlarından çok endişeli olduklarını ve bunun, kendilerini strese soktuğunu dile getiren Lukaşenko, ellerindeki Su-35 savaş uçaklarının nükleer silah taşıyabilme kabiliyetine sahip olması konusunda Rusya'dan yardım istedi.

Lukaşenko, bu durumun ciddi olduğuna ve misilleme yapılması gerektiğine işaret ederek, Brest'ten Vladivostok'a kadar en ciddi silahların kullanılmasına hazır olunması hususunu gündeme getirdiğini aktardı.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)