BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemProf. Dr. Bilge: Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilir----

Prof. Dr. Bilge: Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilir

Prof. Dr. Bilge: Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilir
26 Temmuz 2021 - 16:12 www.finansgundem.com

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, aşı olmamış kişilerin hem hastalığa açık hale getirdiğini hem de hastalığın yayılımına neden olabileceğini ifade etti.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, koronavirüse karşı yapılan aşıların güvenilir olduğunu ve hiç aşı olmayanlarla, ikinci doz aşısını yaptırmayanların vaka artışına neden olduğunu söyledi. Aşıların, bağışıklık sistemini aktive ederek vücuda savunmayı nasıl yapacaklarını öğrettiğini ifade eden Prof. Dr. Bilge, “Aşıların içindeki tüm maddeler güvenlidir. Aşının içindeki maddeler aşının güvende olmasını ve vücutta yeteri kadar kalmasını sağlar. Hiç aşı olmayanlar ve ikinci doz aşısını yaptırmayanların vaka artışının temel nedenidir. Aşı yaptırmayanlar bir an önce aşılarını olmalı ve aşı süreçleri tamamlanana kadar kendilerini koruyarak maske-mesafe-hijyen kurallarına daha sıkı uymalıdırlar” dedi.

Prof. Dr. Uğur Bilge, tam aşılı kişilerin, delta varyantı ile karşılaşsalar bile ciddi hastalık ve ölüme karşı korunmaya devam edeceklerini ifade ederek şunları söyledi: “Dünyadaki hastanelerde yatan hastaların ve ölümlerin tamamına yakını aşısız kişilerdir. Aşılanmamış insanlar sadece kendi sağlıklarını riske atmazlar, aşılanmayarak hem hastalığa açık hale gelirler hem de hastalığın yayılımına neden olabilirler. Çoğalan mutasyonlar, varyantlar haline gelebilir. Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilirler ve virüsün daha ciddi türlerine ev sahipliği yaparlar. Kovid-19’la mücadelenin kurallarına uyulmazsa ve aşı yaptırılmazsa salgın düşündüğümüzden daha uzun ve daha ciddi devam edebilir”

Sağlık Bakanlığı’nın verilerini hatırlatarak yaklaşık 23 milyon kişinin henüz aşı olmadığını kaydeden Prof. Dr. Bilge, “İkinci dozu olmayanların sayısı 17 milyon. Çift doz aşı olup, üçüncü doz aşıya gelmeyenlerin sayısı 9 milyona yakındır. Aşıdan istediğimiz sonucu almak için süreci hızla tamamlamalıyız. Kendiniz ve toplum için aşınızı yaptırın. Aşı olmayanları da aşı yaptırmaya ikna edin. Pandemiyi aşıyla yeneceğiz” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı’nın, 10-16 Temmuz haftasına ilişkin açıkladığı koronavirüs risk haritasında 900 bin nüfuslu Eskişehir'de vaka sayısı 100 bin kişide 66,83’e geriledi. Kentte 528 bin 452 kişi birinci doz, 349 bin 223 kişi ise ikinci doz aşılarını oldu. Üçüncü doz aşı olanlarla birlikte toplam yapılan aşı sayısı 946 bin 704’e ulaşırken, Eskişehir yüzde 74,3 aşılama oranıyla Türkiye’de Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir ve Amasya’dan sonra 7’nci sırada yer aldı. Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, hastane ve aile sağlığı merkezlerinin yanı sıra alışveriş merkezi, tren garı ve otogarda mobil aşılama stantlarıyla aşılama çalışmalarına devam ediyor.

Otel işletmecileri aşı yaptıranlara indirim uygulayacak

 

Sinovac veya BioNTech olanlar hangi ülkelere sorunsuz gidebilir?

 

Şanlıurfa'dan gençlere aşı teşvik kampanyası

 

Korona virüs aşısı hap olarak alınabilecek mi?

 

YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Palamut26 Temmuz 2021 20:57

    Sen birde aşılananların komplikasyonlarını dürüst olda birkerede sorgula tek taraflı insanlığı felakete sürükleyecek aşı propandası yapmayı bırakarak

  • Germen26 Temmuz 2021 19:18

    Kesinlikle yalan palavra tamamen uyduruk haber algı yaratmak insanları aşılamak aslı astarı olmayan propagandalarla ki aşının pandemiye en ufak katkısı olmadan kısa zamanda bu aşı nekadar etkili olduğu ile beli değil iken devamlı aşı lehine hemen hergün haber akıl tutulması