BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaYaşam-MagazinPrens Harry 5 saatlik çapraz sorguda terledi!----

Prens Harry 5 saatlik çapraz sorguda terledi!

Prens Harry 5 saatlik çapraz sorguda terledi!
07 Haziran 2023 - 14:22 www.finansgundem.com

Tabloid medyaya karşı açtığı dava kapsamında mahkemede ifade veren Prens Harry, doğduğundan beri medyadan düşmanlık gördüğünü belirterek, gazetelerin kendisine ve Kraliyet Ailesi üyelerine rol biçerek çarpıtılmış bir versiyon yaratmakla suçladı.


Prens Harry, Britanya'nın tabloid medyasına karşı açtığı dava kapsamında hakim karşısına çıktı.

Mirror Group Newspapers'a (MGN) karşı açtığı davada mahkemeye çıkan Harry, doğduğundan beri "basından düşmanlık gördüğünü" söyledi.

130 yılı aşkın süredir mahkemede ifade veren ilk üst düzey kraliyet mensubu olan Prens Harry, Londra'daki Yüksek Mahkeme'ye koyu renk bir takım elbiseyle geldi ve gülümseyerek rahat bir izlenim bıraktı. Mahkeme binası önünde bekleyen gazeteciler, birkaç saniye içinde prensin onlarca fotoğrafını çekti.

MGN'nin avukatı Sussex Dükü'nün durumunu anladığını söyledi ancak gazetecilerin eylemlerinin "tamamen yasadışı" olduğunu reddetti.

Prens Harry, mahkemede MGN avukatı Andrew Green tarafından çapraz sorguya alındı ve duruşma ilerledikçe prensin kendine güveni arttı.

Onlarca yıllık deneyimiyle "mahkemede bir canavar" olarak tanımlanan avukat Green, prense ayrıntılı sorular sordu. Savunma hattını, gazetelerin yayımladığı haberlerin kaynağının kamuya açık bilgilere dayandığını öne sürerek oluşturdu.

Prens Harry'nin yanıtları genellikle kısaydı ve her haberin özel araştırmacılara ödeme yapılarak elde edildiğinden şüphelendiğini vurguladı.

"Çarpıtılmış versiyonumuzu yarattılar"

Prens Harry mahkemede yaptığı yazılı açıklamada, magazin basınını Kraliyet Ailesi üyelerine rol biçmek ve "kendisinin alternatif ve çarpıtılmış bir versiyonunu" yaratmakla suçladı.

Daha sonra sizi kendilerine en uygun ve mümkün olduğunca çok gazete sattıran rolleri oynamaya yönlendirmeye başlıyorlar, özellikle de 'varisin yedeğiyseniz'...

Sussex Dükü ayrıca, hack'lenerek elde edildiğine inandığı haberlerin sadece güvenlik endişelerine neden olmadığını, aynı zamanda ilişkilerine de zarar verdiğini söyledi.

Kimseye güvenemeyeceğimi hissettim, bu benim için korkunç bir duyguydu, özellikle de bu kadar genç yaşta.

Prens Harry ayrıca, birçok gazetede biyolojik babasının, annesi Prenses Diana'nın o doğduktan sonra ilişki yaşadığı eski subay James Hewitt olduğuna dair söylentilerin yer aldığını da ekledi.

O sırada zaman çizelgesinin farkında olmadığını anlatan prens, 18 yaşında ve annesini 6 yıl önce kaybetmiş biri için bu haberlerin "incitici, kaba ve zalimce" olduğunu söyledi.

"Harry'nin DNA'sını çalma planı"

Prens Harry, bu magazin söylentilerinin kendisini Kraliyet Ailesi'nden uzaklaştırmaya yönelik bir girişim olduğunu iddia etti:

Her zaman haberlerin ardındaki nedenleri sorgulamak zorunda kaldım. Gazeteler, Kraliyet Ailesi'nden atılmam için halkın aklına şüphe sokmaya mı çalışıyordu?

Sussex Dükü, ifadesinde 2002'de People'da yayınlanan ve Dük'ün DNA örneğini çalarak soyunu kontrol etmeye yönelik girişimden bahseden "Harry'nin DNA'sını çalma planı" başlıklı haberden bahsediyordu.

Basını defalarca ilişkilerini bozmaya çalışmakla suçlayan Prens Harry, hükümeti ve Britanya basınını "dibe vurmuş" olmakla eleştirdi.

Daily Mirror'ın eski editörü "Piers Morgan ve onun gazeteci çetesinin, annesi Prenses Diana'nın özel ve hassas konuşmalarının gizlice dinlendiğini düşünmenin midesini bulandığını" da sözlerine ekledi.

Medyayı "birbirlerini korumak için çeteleşmekle" ve "iktidardakileri de buna göz yummakla" suçlayan prens, genel olarak tabloid basını eleştirirken, Daily Mirror, Sunday Mirror ve People'ın yayıncısına yönelik özel iddialarda da bulunuyor.

140 haberden 33'ü seçilmiş

Harry, 1996 ile 2010 yılları arasında yayınlanan yaklaşık 140 haberin yasadışı yöntemlerle toplanmış bilgiler içerdiğini ve bunlardan 33'ünün davada değerlendirilmek üzere seçildiğini iddia ediyor.

Bir diğer tabloid Daily Mail, bugünkü manşetinde Jan Moir'in konuyla ilgili yazısına yer verdi. Yazısına, "Nihayet! İşte başlıyoruz. Perde açılıyor, davul çalıyor. Işıklar ve işte yargıç geliyor, hemen ardından da bir gün gecikmeli olarak Sussex Dükü" diye başlayan Moir, prensin önce memnun göründüğünü, 5 saatlik çapraz sorgu sonrasındaysa "kendisini bu kadar neşeli hissedip hissetmediğinin merak konusu olduğunu" yazdı.

Moir, yazısında Sussex Dükü için eleştirel ifadeler kullandı:

Saatler geçtikçe, mahkemede ortaya çıkan Harry, mağduriyet ve kibrin yanıcı bir karışımıydı.

Hakkındaki suçlamalarla ilgili konuşan gazeteci Piers Morgan'sa Sussex Dükü'yle ilgili alaycı bir tavır takındı ve şunları söyledi:

Ben görmedim ama ona gizlilik kampanyasında başarılar diliyorum. Bir sonraki kitabında okumak için sabırsızlanıyorum.

Dava devam ediyor. Prens Harry bugün tekrar mahkemede olacak. (Independent Türkçe)

130 yıl sonra bir ilk: Prens Harry'in davası bugün başlıyor!

 

Kral Charles'tan oğlu Harry'ye: Ben banka değilim

 

Harry ve Meghan’ın çocukları, unvanlarına kavuştu

 

Kraliçe Elizabeth'e suikast planının belgeleri yayınlandı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)