BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemPolonya'da son yılların en büyük siyasi protestosu----

Polonya'da son yılların en büyük siyasi protestosu

Polonya'da son yılların en büyük siyasi protestosu
04 Haziran 2023 - 16:32 www.finansgundem.com

Polonya'da eski Başbakan Tusk'un çağrısıyla toplanan halk, "yüksek fiyatlara tepki", "özgür seçimler ve demokrasi", "Avrupalı bir Polonya" için yürüyüş yaptı.

Polonya'da özgür seçimlerin ilk kez yapıldığı 4 Haziran 1989'un 34'üncü yılında en büyük muhalefet partisi olan Sivil Platformun (PO) lideri ve eski Başbakan Donald Tusk tarafından yapılan çağrı, halkta büyük karşılık buldu ve vatandaşlar, "son yılların en büyük siyasi protestosu" için bir araya geldi.

Başkent Varşova'da toplanan binlerce vatandaş, gösteriler ve ardından yürüyüş için önceden belirlenen alana sığmadı ve diğer büyük caddelere, sokaklara taştı.

Polonya'da en büyük muhalefet partisi olan PO'nun lideri ve eski Başbakan Tusk'un geçen hafta yaptığı çağrıyla toplanan halk, "yüksek fiyatlara tepki", "özgür seçimler ve demokrasi", "Avrupalı bir Polonya" için yürüyüş gerçekleştirdi.

''YETER ARTIK'' PANKARTLARI

Yürüyüşe katılanlar, Polonya ve Avrupa Birliği (AB) bayraklarının yanı sıra üzerinde "Anayasa", "Demokrasi", "Kazanacağız", "Yeter artık" ve "Polonya Avrupa'dır" gibi yazılar bulunan çeşitli pankartlar taşıdı.

Yürüyüşe, halihazırda Cumhurbaşkanı olan Andrzej Duda'nın 2020'de rakibi olan ve yaklaşık 400 bin oy farkla seçimi kaybeden mevcut Varşova Belediye Başkanı Rafal Trzaskowski ve Tusk da katıldı.

Halka seslenen Tusk, "Burada, beyaz ve kırmızı bayraklardan oluşan bir okyanus görebiliyorum. Kalplerinde Polonya olan on binlerce insan burada, milyonlarca insan televizyonların başında. Bugün, özgür seçimlerin yıl dönümü. Tüm Polonya, Avrupa, dünya, herkes ne kadar güçlü olduğumuzu görebilsin. Tıpkı yıllar önce olduğu gibi, demokrasi ve özgür Polonya için yeniden savaşmaya kaçımız hazırız? Kazanacağız." ifadesini kullandı.

Varşova Belediye Başkanı Trzaskowski ise bugün yürüyüşe, Polonya'nın tüm şehirlerinden insanların katıldığını belirterek, "Demokratik bir Polonya istiyoruz, özgür bir Polonya istiyoruz, Avrupalı bir Polonya istiyoruz. Zafere ulaşacağımıza kesinlikle inanıyorum. 4 Haziran'da buraya gelmemizin bir nedeni var. Bu topluluğu yeniden inşa etmeliyiz, özgür insanlar topluluğu, cesur insanlar topluluğu Polonya'yı uyandırın. Kazanacağız." diye konuştu.

Yürüyüşe katılan Polonyalılardan Marcin, "Avrupa'dan kopmak istemiyoruz. Belarus gibi olmak istemiyoruz." dedi.

Diğer bir Polonyalı Szymon da "Seçimler, ekim, kasım aylarında gerçekleşecek. Avrupa çizgisinde kalmak istiyoruz. Demokrasiden ayrılmamalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

IMF'den Polonya raporu

 

Polonya, Almanya'dan istediği savaş tazminatından vazgeçmeyecek

 

Polonya, Rusya sınırında güvenliği artırıyor

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)