BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaSporPlatini tekrar aday olacak mı?----

Platini tekrar aday olacak mı?

Platini tekrar aday olacak mı?
20 Ekim 2015 - 17:18 www.finansgundem.com

FIFA'da seçim tarihi net, Platini'nin adaylığı belirsiz

FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği olağanüstü seçim  kongresinin 26 Şubat 2016'da yapılacağı kesinleşirken  UEFA Başkanı ve FIFA Başkan  Yardımcısı Michel Platini'nin başkanlık adaylığının askıya alındığına yönelik  açıklama yapıldı. 
 
FIFA'dan yapılan yazılı açıklamada, İsviçre'nin Zürih kentinde bulunan  genel merkezde düzenlenen FIFA İcra Kurulu olağanüstü toplantısında seçim  tarihinin onaylandığı ve FIFA'da şeffaflığın artırılmasına yönelik tedbirler  alındığı ifade edildi. 

Toplantıda, FIFA başkanlığına adaylığını açıklayan Platini'yi de  etkileyecek bir karar alınarak, seçim için adaylık başvurularının dolacağı 26  Ekim'e kadar futboldan men cezası bulunanların adaylıklarını devam ettiremeyeceği  belirtildi. 

Seçime kadar futboldan men cezasını tamamlayan kişilerin  adaylıklarının ise tekrar değerlendirileceği açıklandı. Böylece FIFA, seçim  öncesinde futboldan men cezası süresini dolduracak Platini'nin adaylığını tekrar  gözden geçirme hakkını kullanabilecek. 

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan  FIFA Başkanı Sepp Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el  konulmuştu.  

Soruşturmadaki suçlamalar kapsamında, Blatter'den 2 milyon  dolar  aldığı iddia edilen Platini'nin konu hakkında bilgisine başvurulmuştu.  

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey  yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta  Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta  düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter,  seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı. 

FIFA Etik Kurulu, Blatter ve Platini ile FIFA Genel Sekreteri Jerome  Valcke'ye 90 gün futboldan men cezası vermiş, 90 günlük men cezalarının 45 günü  aşmayacak şekilde uzatılabileceği de belirtilmişti. 

Yapılacak yeni seçimde FIFA başkanlığına aday olduğunu açıklayan eski  FIFA Başkan Yardımcısı Chung Mong-joon'a ise 6 yıl futboldan men cezası  verilmişti. Men cezası tamamlanmayacağı gerekçesiyle Mong-joon'un başkan adayı  olma ihtimali bulunmuyor. 

FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği olağanüstü seçim kongresi 26  Şubat 2016'da yapılacak. 

Son oylamada Blatter'in gerisinde kalan Ürdün Prensi Ali bin  el-Hüseyin, başkanlık adaylığı için resmi başvurusunu yapmıştı. Suçlamalara adı  karışan Platini de daha önce başkanlığa talip olduğunu duyurmuştu. 
ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)