BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaEmlakPiyasaları rahatlatan ödeme----

Piyasaları rahatlatan ödeme

Piyasaları rahatlatan ödeme
22 Ekim 2021 - 07:50 www.finansgundem.com

Borç sarmalına girin emlak devi Evergrande son dakika ödemesi ile temerrütten kurtuldu

Çin’in en büyük emlak şirketi China Evergrande Group, bu hafta sonu süresi dolacak tahvil kupon ödemesini gerçekleştirerek temerrüdün eşiğinden döndü. Bu durum, küresel yatırımcıları aylardır meşgul eden bu dramdaki son önemli gelişmeyi işaret ediyor.

Devlet destekli Securities Times gazetesinin ‘ilgili kanallara’ dayandırdığı haberine göre, şirket 83,5 milyon dolarlık ödemenin havalesini gerçekleştirdi ve fonlar tahvil sahiplerinin eline Cumartesi gününden önce geçecek. Şirketin asıl ödeme tarihini kaçırmasının ardından tahvil kuponu için 30 günlük yasal (ödemesiz) süre Cumartesi günü sona eriyordu. Evergrande’den bir temsilci konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Şirketin temerrüde düşeceğine ilişkin spekülasyon aylardır piyasalarda dolaşıyordu ve bu durum, sorunun kredi piyasasındaki nakde sıkışık diğer emlak geliştirme şirketleri arasında yayılması ve bazı hesaplamalara göre ekonominin dörtte birinden daha büyük kısmını oluşturan gayrimenkul piyasasında güvenin azalması endişelerini artırdı.

Dünyanın en borçlu gayrimenkul şirketi Evergrande'nin 300 milyar dolara yakın borcu bulunuyor.
Borcun büyüklüğü nedeniyle küresel piyasalar da gelişmeleri yakından takip ediyor.
Eylül ayında 83,5 milyon dolarlık bir yurt dışı borç ödemesini aksatan ve yurt içinde de 35,9 milyon dolarlık bir borcu için anlaşmaya giden şirketin hisseleri geçen yıla göre yüzde 80 oranında değer kaybetti.

Çin gayrimenkul sektörünün gözü Evergrande’de

 

Evergrande sonrası Çin emlak sektörü yavaşladı

 

Evergrande bugünkü ödemeyi yapabilecek mi?

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)