BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaFinans KulisPiyasalar Başçı'yı yeniden istiyor mu----

Piyasalar Başçı'yı yeniden istiyor mu

Piyasalar Başçı'yı yeniden istiyor mu
28 Ocak 2016 - 06:13 www.finansgundem.com

Yorumlar “Erdem Başçı’nın yeniden atanmasının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanacağı” yönünde. Çünkü...

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın önceki günkü Enflasyon Raporu açıklamasıyla ilgili piyasalarda değişik yorumlar yapılıyor, 19 Nisan'da Başçı'nın yeniden başkan olup olmyacağı tartışılıyor. Erdal Sağlam, bu yorum ve tartışmaları Hürriyet'teki köşesine taşıdı.

İşte Sağlam'ın o yazısı:  

PİYASALARDA Merkez Bankası'nın politikası ve Başkan Erdem Başçı'nın tavırlarına ilişkin yorumlar tam gaz devam ediyor.
Piyasalardaki genel kanı Merkez Bankası’nın bağımsız davranamadığı, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile geçen yılki tartışmadan sonra tümüyle bağımlı hale geldiği yönünde.
Önceki gün yılın ilk Enflasyon Raporu’ndaki metin ve Başkan Erdem Başçı’nın söyledikleri üzerinden piyasa uzmanları çeşitli yorumlar yapıyorlar. Teknik olarak bakıldığında Enflasyon Raporu’nda yazılanlar ve Başçı’nın söylediklerinin piyasaları tatmin etmediği çok açık ortada. Uzun süredir uzak ara tutmayan enflasyon tahminlerinin çok daha kapsamlı ve bilimsel analizlere ihtiyaç gösterdiğinin alını çizerek, Merkez Bankası’nın gerekli özeleştiriyi yapamadığından yakınıyorlar. Objektif  bir rapor çıkmasının Merkez Bankası’nın güvenirliliğine katkı yapacağını, Başkan Başçı ve yönetimdeki ekibin itibarını yükselteceğini ama bunun yapılmadığını söyleyen bankacılar var.

Başkan Başçı’nın 19 Nisan’da sona erecek Başkanlığından sonra yeniden atanıp atanmayacağı ile önceki günkü söylemiyle ilişki kuran yorumlar da yapılıyor. Bir bankacı, 2. Enflasyon Raporu açıklamasının 26 Nisan’da yapılacağını yani Başçı’nın önceki günkü açıklamasının son Enflasyon Raporu açıklaması olduğunu hatırlatarak, “Bizim beklediğimiz koltuğu bırakacak, hem de üniversiteden gelen bir Başkanın çok daha kapsamlı, gerekirse kendini de eleştiren kapsamlı bir enflasyon özeleştirisi yapmasıydı ama yapmadı” dedi. Buradan yola çıkarak, “Bu tavır Erdem Başçı’nın yeniden başkan atanma ihtimalinin arttığının bir göstergesi olabilir” diyen aynı bankacı, bu nedenle teknik ve hükümeti de zor durumda bırakabilecek bir analiz yapmamış olabileceği tahminini iletti.

Bu arada bankacıların Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Davos gezisini yakından izledikleri görülürken, aynı yerde bulunan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile yeniden başkanlığa atanması konusunda görüşme yapmış olabileceği yorumlarına da şahit olduk. Başçı’nın burada röportajlar verdiğini ve kendine güvenli bir izlenim verdiğini kaydeden bir bankacı, “Davos’ta eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da olduğunu göz önüne alırsak, Babacan’ın da Başçı’nın yeniden atanması için devreye girmiş olabileceği”ni söyledi.
 
BAŞÇI’NIN ATAMASI TERCİH EDİLİYOR
 
Peki, Erdem Başçı 19 Nisan’da yeniden atandığı takdirde piyasalar bunu nasıl karşılar?

Başçı’nın performansı, özellikle son yılları için “başarılı” diyen piyasa oyuncusuna şahsen pek rastlamadım. Ancak bununla birlikte genel kanı, “Başçı’nın yeniden atanmasının piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanacağı” yönünde. Bunun nedeninin çok açık olduğunu kaydeden bir bankacı, “Çünkü yerine gelebilecek kişiler konusunda ciddi bir korku var” dedi. Başçı’nın göreve yeniden atanmaması halinde, özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ve danışmanlarına yakın bir ismin Merkez Bankası Başkanı olarak atanmasından kaygı duyulduğu çok açık olarak görülüyor. Yani Başçı, yerine gelebilecekler korkuttuğu için, piyasalar tarafından tercih edilen bir konumda...


Tabi ki Başçı’nın yeniden atanması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onay vermesi gerekecek. Son günlerde sadeleştirmeyi ötelemesi, piyasalar zorlamasına rağmen faiz artırmamakta direnmesi nedeniyle, danışmanların Başçı’nın tavrından övgüyle sözeder konuma geldiğini unutmamak gerekir. Buna rağmen Cumhurbaşkanı’nın Başçı’yı onaylayacağı konusunda, şahsen hala ciddi şüphelerim var, kesin olarak söylenemeyeceğini düşünüyorum.Belli ki marttan başlayarak bu tartışmayı da yaşayacağız.
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)