BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemPetrol fiyatlarının vurduğu Körfez'de tersine göç başladı----

Petrol fiyatlarının vurduğu Körfez'de tersine göç başladı

Petrol fiyatlarının vurduğu Körfez'de tersine göç başladı
24 Mayıs 2020 - 09:05 www.finansgundem.com

Göçmen işçilerin birer birer ülkelerine dönmesi nedeniyle Körfez ülkelerinin nüfusunda yüzde 10’a ulaşan düşüşler bekleniyor.

Körfez'in petrol zengini 6 ülkesi, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Bahreyn ve Umman, son yıllarda göçmen işçilerin cazibe merkezi haline gelmişti. ABD ve Avrupa'dan uzmanları, yüksek maaşlarla önemli projelerde görevlendiren bu ülkeler, korona virüsü salgınından sert etkilendi.

DEV PROJELER BİRER BİRER DURDU

Bloomberg'de yer alan habere göre, Körfez ülkeleri için işler tersine dönmeye başladı. Avrupa'nın önde gelen analiz kuruluşlarından Oxford Ekonomi'nin hazırladığı raporda, petrol fiyatlarının düşmesiyle birlikte bu ülkelerdeki dev projelerin birer birer durduğu belirtildi. Bunun sonucu olarak, yüksek maaşlarla Körfez ülkelerine gelen batılı uzmanlar birer birer buralardan ayrılmaya başladı.

‘KARANTİNA VE PETROL FİYATLARI ETKİLEDİ'

Oxford Ekonomi'nin Ortadoğu uzmanı Scott Livermoore'un kaleme aldığı raporda, “Körfez ülkeleri göçmen işçilere bağımlı olduğu için buralarda yurt dışından gelen çok sayıda çalışan vardı. Ancak corona virüsü salgınıyla birlikte hem uygulanan karantina hem de petrol fiyatlarının çakılması ekonomiyi vurdu. Göçmen işçiler de buralardan ayrılmaya başladı. Bunun sonucunda Körfez'deki nüfus önemli ölçüde azalabilir” denildi.

İŞSİZLİK YÜZDE 13'Ü AŞABİLİR

Tahminlere göre göçmenlerin ayrılmasıyla birlikte nüfusta yüzde 4 ile (Suudi Arabistan ve Umman) ile yüzde 10 (Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri) arasında azalma olacak. Körfez ülkelerinde işsizliğin yüzde 13'ü aşması bekleniyor.

BİRÇOK SEKTÖRÜ ETKİLEYECEK

Oxford Ekonomi'nin raporunda, özellikle gelirleri yüksek olan yönetici sınıfındaki yabancı uzmanların ayrılmasının yan etkileri de olacak. Lüks otellerden restoranlara ve emlak sektörüne kadar birçok alanda talebin ciddi şekilde düşmesi üzerine fiyatlar üzerinde baskı oluşması muhtemel.

Körfez ülkelerinin nüfus sayıları:

Suudi Arabistan: 33 milyon 700 bin
Birleşik Arap Emirlikleri: 9 milyon 630 bin
Umman: 4 milyon 830 bin
Kuveyt: 4 milyon 140 bin
Katar: 2 milyon 780 bin
Bahreyn: 1 milyon 570 bin

Dubaili şirketler iflasın eşiğinde

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)