BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaGündemPerakende sektöründe ciro artışı devam etti----

Perakende sektöründe ciro artışı devam etti

Perakende sektöründe ciro artışı devam etti
29 Temmuz 2022 - 13:10 www.finansgundem.com

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) açıklamasında görüşlerine yer verilen Sinan Öncel, sektörde ham madde, enerji, dağıtım ve işçilik başta olmak üzere yüksek girdi maliyetlerinden kaynaklanan baskının devam ettiğini ifade etti.

Sinan Öncel, turistlerin etkisiyle perakende sektöründe ciro artışının haziranda da sürdüğünün altını çizerek, BMD üyesi markaların cirolarında geçen yıla göre ortalama yüzde 80 artış olduğunu aktardı.

Yüzde 100 ve üzerinde ciro artışını yakalayan firmaların da olduğunu, ancak cirolardaki bu artışın adetlere tam olarak yansımadığını kaydeden Öncel, "Birçok markamız adet satışlarında 2019 rakamlarını yakalamakta zorlanıyor. Cirolardaki büyüme adetten değil, fiyat artışlarından kaynaklanıyor. Ham madde fiyatlarında bir gevşeme olmakla birlikte diğer girdilerdeki maliyet baskısı sürüyor." ifadelerini kullandı.

Öncel, haziran ayı verilerine göre ÜFE ve TÜFE arasında 60 puan farkın bulunduğuna işaret ederek, "Firmalar bu maliyetleri önümüzdeki aylarda bir şekilde fiyatlara yansıtmak durumunda kalacak. Kış sezonu ürünlerinde yıllık bazda yüzde 100’e varan fiyat artışları şaşırtıcı olmayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Tüketicideki beklentinin fiyat artışlarının devam edeceği yönünde olduğuna dikkati çeken Öncel, şöyle devam etti:

"Bu nedenle imkânı olanlar ihtiyaç alışverişlerini öne çekiyor. Dolayısı ile adet satışlarında istenen düzeye ulaşılamasa da perakende sektöründe canlılık devam ediyor. Turistlerin de katkısı ile bu hareketliliğin yaz sezonu boyunca süreceğini öngörüyoruz. Ekimden sonrası için bir tahminde bulunmak için henüz erken olmakla birlikte hem sektör hem de tüketici açısından kış sezonunun zorlu geçeceğini söyleyebiliriz."

İngiltere'de perakende satışlar açıklandı

 

Perakende yatırımcılarda dolar çılgınlığı

 

Perakende satış hacmi arttı

 

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)