BASIN TOPLANTISI - ETKİNLİK - KONFERANS
Basın Daveti Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği 06 Şubat 2020, 09:30

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), 2019 yılında Emeklilik ve Yatırım Fonları performanslarını ve fonlara artan ilgiyi açıklıyor. 06 Şubat 2020...

Tüm Etkinlikleri Göster
BANKA HİSSELERİ
Hisse Fiyat Değişim(%) Piyasa Değeri

E-posta listemize kayıt olun, en son haberler adresinize gelsin.

Ana SayfaPara PiyasaParanın değeri düştükçe şirketlerin karı patlıyor----

Paranın değeri düştükçe şirketlerin karı patlıyor

Paranın değeri düştükçe şirketlerin karı patlıyor
13 Nisan 2021 - 08:22 www.finansgundem.com

Ticaret savaşları döneminde de ek vergilerden sonra gündeme gelen zayıf para politikasını yıllardır uygulayan Japonya ekonomi yönetimi yenin değer kaybetmesinden şikayetçi değil.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, zayıf bir yenin faydalarına işaret ederek, üreticilere denizaşırı ülkelerde kazandıkları karların değerini şişirerek yardımcı olduğunu söyledi.

Kuroda, birçok Japon üreticinin artık yurtdışına yerel olarak sattıkları malları ürettiğini, bu da zayıf bir yenin ihracat hacmini geçmişte olduğu kadar artırmayabileceği anlamına geldiğini söyledi.
Kuroda, "Ancak zayıf bir yen Japonya için oldukça fazla olumlu. Çünkü şirketler denizaşırı ülkelerde büyük karlar elde ediyor ve yen cinsinden değerlerinin yükseldiğini görecek" dedi.

KUR BEKLENTİSİ 103

Bu arada, yatırım bankası Goldman Sachs, 12 aylık dönemde USDJPY'yi 103 bekliyor. Kuruluş tarafından hazırlanan raporda Fed'in 2024 yılına kadar faiz artırmasının beklenmediği belirtildi. Piyasanın ise o döneme kadar 3 faiz artırımı öngördüğünün altı çizildi.Değerlendirmede Japonya'nın yabancı tahvil alımlarında hızlanma görülmeyen ortamda yende spekülatif amaçlı kısa pozisyonların arttığına dikkat çekildi. Kuruluş, yenin dolara karşı uzun vadeli değerlemeler açısından ucuz göründüğüne de vurgu yaptı. Japonya'nın kendi aşı kampanyasının da hızlanması ile Japonya'nın ekonomik performasının ABD'ye yetişmeye başlayacağını kaydetti. USDJPY paritesi halihazırda 109,73 seviyesinde bulunuyor.

BOJ, EFT varlıklarını mı satıyor

 

BoJ, Borsa Yatırım Fonları alım stratejisinde değişiklik

 

BOJ faizde beklenen hamleyi yaptı

 

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)